Materiał pochodzący z serwisu www.lodzianin.pl

8. edycja Transatlantyk Festival!
2018-07-13


Podczas ośmiu festiwalowych dni pokazanych zostanie ponad 200 filmów z 60 krajów świata, a 50 z nich będzie miało w Łodzi na Transatlantyku swoją polską premierę. Pokazom filmowym będą towarzyszyć spotkania z twórcami. Transatlantyk to także szereg wydarzeń muzycznych, warsztatów, wykładów oraz debat.


Niepodległość dziś / Independance Now jest hasłem tegorocznego Transatlantyku. W tym roku na Transatlantyku chcemy przyjrzeć się temu, czym dzisiaj są niepodległość, wolność, bunt. Motywy te odnajdziemy w wielu zaplanowanych w programie wydarzeniach.Oficjalne otwarcie festiwalu rozpocznie się o godzinie o 19.00 w przestrzeni EC1 Łódź - Miasto Kultury, a Gala Otwarcia będzie łączyła muzykę i film. Gościem specjalnym wieczoru będzie m.in. The Whoop Group - grupa żywiołowych saksofonistów. Każdy z członków zespołu jest
laureatem wielu prestiżowych konkursów zarówno w Polsce, jak i za granicą.Festiwal otworzy film prosto z festiwalu filmowego w Cannes „Nasze zmagania” („Nos batailles”, reż. Guillaume Senez), gdzie prezentowany był w sekcji Semaine de la Critique.  Film opowiada historię Oliviera, który z pełnoetatowego pracownika zamienia się w pełnoetatowego
pana domu, kiedy zostaje opuszczony przez partnerkę i sam musi zająć się dwójką małych dzieci. Widzowie Transatlantyk Festival będą mieli okazję zobaczyć ten film jako pierwsi w Polsce.Dwa kolejne filmy otwarcia, to  „Donbas” („Donbass”, reż. Siergiej Łoźnica, 20:00 M2) i „Żniwa” („Die Stropers”, reż. Etienne Kallos, 20:30 M3) również prezentowane na festiwalu w Cannes.Siergiej Łoźnica, nagrodzony za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard 71. Cannes, w swoim najnowszym filmie, zabiera nas w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie.
Łoźnica będzie gościem tegorocznej edycji festiwalu i po premierowym pokazie filmu spotka się festiwalową publicznością. W Q&A udział wezmą również Maria Choustova (producentka) i Dorota Roqueplo (kostiumografka).
Międzynarodowa koprodukcja „Żniwa” („Die Stropers”, reż. Etienne Kallos), której polskim koproducentem jest związana z Łodzią Lava Films również będzie miałą na Transatlantyku swoją polską premierę. Światowa premiera filmu odbyła się w Cannes w sekcji Un Certain Regard.
Tłem dla fabuły jest Republika Południowej Afryki i społeczność białych Afrykanerów. Po seansie odbędzie się spotkanie z producentem filmu Mariuszem Włodarskim.Spotkania po seansach odbędą się w języku angielskim, bez tłumaczenia.Pierwszego dnia Transatlantyku rozpoczynają się także pokazy filmowe innych sekcji festiwalowych. Polska premiera filmu „Niepoczytalna” („Unsane” reż. Stevena Soderbergha) (22.30 M 2) prezentowanego wcześniej w Konkursie Głównym Berlinale otworzy cykl Kino Nocą. W
Muzeum Kinematografii (MK) pokaz wybitnego filmu „Tureckie owoce” („Turkish Delight” reż. Paul Verhoeven) o godzinie 19.30 zapoczątkuje seanse w ramach sekcji Historie Kina: Ja.Zapraszamy także do kin plenerowych. W ramach współpracy z festiwalem Polówka na dziedzińcu EC1- Łódź Miasto Kultury o godzinie 21.00 będzie można obejrzeć „Urodzonych morderców” („Natural Born Killers”, reż. Olivier Stone), a w Kinie Łóżkowym VOX przy Pasażu
Schillera wyświetlone zostaną: „50 wiosen Aurory” (reż. Blandine Lenoir), ) i „Sicario” (reż. Denis Villeneuve). Ten ostatni warto sobie przypomnieć przed polską premierą sequela filmu – „Sicario 2: Soldado”, która również odbędzie się podczas tegorocznego Transatlantyku.
W tym samym miejscu o godzinie 18 rozpocznie się pierwszy z otwartych wykładów Uniwersytetu SWPS „(Nie) możliwość (nie) niepodległość” dr. Mateusza Skrzeczkowskiego.Organizatorzy zapraszają!