Materiał pochodzący z serwisu www.lodzianin.pl

The Bootels
2007-06-04


The Beatles to chyba najpopularniejszy zespół rock&rollowy wszechczasów. Na ich koncertach mdlały nastolatki, a młodzi chłopcy uczyli się grać na gitarach słuchając ich utworów. Niestety w 1970 roku zespół zawiesił swoją działalność stając się jednak ikoną muzyki XX wieku. Właśnie miłość do twórczości wielkiej czwórki z Liverpoolu połączyła czterech łodzkich muzyków, którzy stworzyli zespół The Bootels grający covery The Beatles.


The Bootels to grupa stworzona przez znanych w rockowym światku gitarzystów Piotra Jełowickiego i Wiktora Daraszkiewicza oraz basistę Zbyszka Frankowskiego i perkusistę Andrzeja Żukiewicza. Każdy ma za sobą udział w kilku większych projektach muzycznych.
Jełowicki grał w "Moskwie", z którą w 1989 roku nagrał płytę „Życie niezwykłe” i występował na festiwalach w Jarocinie czy Koszalinie.. Później stworzył własny zespół PJ Band, gdzie wykonywał muzykę instrumentalną. Grał również w „Pornografii” i „Monalizie”.
Daraszkiewicz był współzałożycielem zespołu „Rezerwat”, a jako „Daraszkiewicz Band” wydał krążek z muzyką instrumentalną „Z drugiej strony”. Ostatnimi czasy udzielał się muzycznie w Stanach Zjednoczonych, gdzie razem z kilkoma polskimi muzykami nagrał singiel, który miał szanse wypłynąć na szersze wody.
Żukiewicz również grał w „Rezerwacie, a ponadto towarzyszył na scenie wielu znanym polskim artystom między innymi Felicjanowi Andrzejczakowi.W 1984 r. przez dwa tygodnie występował w Amsterdamskim klubie Blue Note z The Platters. „Niesamowite uczucie gdy grasz "Only You" przypominając sobie jak nuciłeś tę piosenkę w wieku 6 lat, tym bardziej ,że sami The Beatles powiedzili,iż w pewnym momencie pisali piosenki będąc pod ich wpływem... Zbyszka Frankowskiego mogliśmy usłyszeć w „Quorum”, „Anawa” czy u boku Maryli Rodowicz. Śpiewana przez niego piosenka „Ach co to był za ślub” zdobyła I miejsce na festiwalu w Opolu 1970 r.
Od 1970 grał w zespole Anava z Markiem Grechutą, a później z Andrzejem Zauchą, z którym nagrał płytę. Zespół grał w trakcie Olimpiady Monachium `72. Następny etap to: od 1974 r.– zespół Maryli Rodowicz. W tym czasie dwa wygrane festiwale Sopockie – „Kolorowe jarmarki”, „Remedium”.
Do powstania „The Bootels” muzyków grających w zespole zainspirował Konrad Jeremus, grający obecnie w „Proletaryacie”.

O tym, że muzycy szukają oryginalnego brzmienia, świadczy ich zamiłowanie do dobrego sprzętu muzycznego. Instrumenty i nagłośnienie z lat 60’ czy 70’ to podstawa ich wyposażenia, (Marshalle, Fendery, Ampegi,Gretsche,itp),które z powodzeniem łączą ze współczesna technalogią.

- Jesteśmy wyczuleni na tym punkcie. Cały czas szukamy nowych brzmień, a dzięki temu że Piotr ma studio możemy dużo eksperymentować – mówi Wiktor.
The Bootles nagrali półgodzinne promocyjne demo, na którym znalazły się oryginalnie brzmiące utwory „Get Back”, „Hey Jude” czy „You’re Got To Hide Your Love Away”. Materiał znajdujący się na płycie spodobał się na tyle, że łodzianie zaproszeni zostali do występu w angielskim mieście Leverpool, gdzie maja zagrać w legendarnym klubie The Covern. Muzycy nie kryją, że chcą koncertować po całej Europie.

Skład zespołu:
Zbyszek Frankowski - gitara basowa ,wokal, Piotr Jełowicki -gitara,wokal, Adam Lis -gitara,wokal, Andrzej Żukiewicz- bębny ,wokal.

09.06.2007 (sobota)
Łódź, Klub Muzyczny „Lizard King”
ul. Piotrkowska 62
Start godz. 22:00
wstęp wolny