Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
Łodzianin - niezależna strona Łodzi: imprezy, wydarzenia i koncery Łódź 2024, festiwale w Łodzi, zapowiedzi, premiery, dziś w Łodzi

Igrzyska Wolności 2018 - Bitwa o Historię / EC1

Data publikacji: 2018-10-22
Igrzyska Wolności to interdyscyplinarne wydarzenie którego zasadniczym celem jest kreowanie twórczej przestrzeni spotkania ludzi kultury, biznesu i życia publicznego różnych branż.

Kiedy: 9-11 listopada
Miejsce: EC1 Łódź - Miasto Kultury
„Bitwa o Historię”; Łódź, EC1 oraz 6. Dzielnica; 9–11 listopada 2018

Tematem przewodnim edycji IW 2018 będzie „Bitwa o Historię”. W dyskusji będziemy zmagać się z historycznymi mitami, ale być może również tworzyć własne, na miarę dzisiejszych czasów - bo bez mitów trudno wyobrazić sobie wspólnotę. Będziemy również dyskutować o pojęciach patriotyzmu jako odpowiedzialności oraz idei racji stanu. Zaprosimy wybitnych światowych historyków aby tłumaczyć wpływ historycznych procesów międzynarodowych na losy społeczeństw i pokazywać wagę procesu integracji europejskiej dla budowania pokoju w Europie i dobrobytu w Polsce. Będziemy bronić tezy mówiącej, że Wspólna Europa to Polska racja stanu. Jak co roku temat przewodni nie będzie jedynym wątkiem poruszanym podczas wydarzenia.

Chcemy, aby jesienią 2018 roku Łódź stała się kolorową i otwartą oazą dla Polaków – Europejczyków, z jednej strony miejscem namysłu i ostoją odpowiedzialnego patriotyzmu, z drugiej radosnego świętowania niepodległości. Każdy dzień Igrzysk zwieńczony będzie koncertem. Wśród gości tegorocznych Igrzysk są m.in.:

- Michael J. Abramowitz - Prezes Freedom House – jednej z największych i najważniejszych organizacji pozarządowych zajmującej się przejawami łamania demokracji na świecie. Zanim dołączył do zespołu Freedom House w lutym 2017 roku, był dyrektorem Instytutu Levine’a na rzecz Edukacji o Holoauście przy U.S. Holocaust Memorial Museum. Był redaktorem krajowym oraz korespondentem w Białym Domu z ramienia „The Washington Post”. Jest członkiem Council on Foreign Relations, członkiem zarządu National Security Archive, a także byłym współpracownikiem German Marshall Fund oraz Hoover Institution. Jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda.

- Michel Onfray - Francuski filozof, pisarz, obrońca hedonistycznego, epikurejskiego i ateistycznego światopoglądu, urodzony w 1956 roku w Argentan, w Normandii. W 2006 roku wylansował Ludowy Uniwersytet Smaku w Argentan, nowe miejsce debat o kulturze, przyczyniając się do popularyzacji gastronomii. Jeden z najbardziej znanych filozofów we Francji, regularnie zapraszany przez media. Wypowiada się na tematy polityczne i społeczne, często znajduje się w centrum polemiki z racji na swe kontrowersyjne refleksje. Jest autorem wielu książek, blisko stu publikacji – od poezji, haiku, poprzez eseje filozoficzne i polityczne. Jest członkiem Komitetu Honorowego Stowarzyszenia na rzecz Prawa do Umierania z Godnością (ADMD).

- Marci Shore - wykładowczyni historii na Uniwersytecie Yale. Tłumaczka książki Czarne sezony Michała Głowinskiego oraz autorka takich publikacji jak Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem, Smak popiołów, Nowoczesność jako źródło cierpień, oraz Ukraińska noc.

- Brendan Simms - Wykładowca historii w Centrum Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Cambridge. Współprzewodniczący Stowarzyszenia Henry’ego Jamesa oraz szef Projektu Unii Demokratycznej. Wielokrotnie udzielał wywiadów elitarnym brytyjskim stacjom telewizyjnym BBC 4 oraz BBC World. Prowadził wykłady na temat różnych aspektów wojny w Bośni na uczelniach w Anglii, Irlandii, Niemczech, Serbii oraz na Krecie. Jest autorem licznych artykułów i recenzji dla Times Higher Educational Supplement, Observer, Sunday Times, Sunday Telegraph, Spectator, The times, Independent, Evening Standard, London Review of Books, oraz Wall Street Journal oraz książek: Unfinest hour. Britain and the destruction of Bosnia (2001), Europe. The struggle for supremacy, 1453 to the present (2013).

Shalini Randeria - rektorka Instytutu Nauk Społecznych w Wiedniu, wykłada antropologię społeczną i socjologię w genewskim Graduate Institute of International and Development Studies. Jest także dyrektorką Albert Hirschman Centre on Democracy. Obecnie jest członkinią redakcji takich publikacji, jak „American Ethnologist”, „Public Anthropologist” oraz „The Oxford Research Encyclopedia of Anthropology”, należy także do rady doradczej periodyku „Comparative Migration Studies”. Jest członkinią Rad Nadzorczych Central European University (CEU) i Higher Education Support Program realizowanego przez Open Society Foundations oraz Akademickiej Rady Nadzorczej Wien Museum. Jej zainteresowania akademickie obejmują antropologię prawa, państwa i polityki, w szczególności transnacjonalizację prawa, pluralizm normatywny, prawa reprodukcyjne, politykę populacji i płci, wysiedlanie i prywatyzację wspólnych zasobów, antropologię globalizacji i rozwoju, postkolonialność oraz wielość nowoczesności, a także społeczeństwo obywatelskie i ruchy społeczne.

Stefan Chwin - polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik związany z Gdańskiem. Jako naukowiec zajmuje się romantyzmem i romantycznymi inspiracjami w literaturze nowoczesnej (m.in. u Witolda Gombrowicza). Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim na wydziale Filologii Polskiej – Katedra Historii Literatury. Przełomowym momentem w karierze pisarskiej było ukazanie się powieści Hanemann (1995), nagrodzonej Paszportem Polityki. Dzieło zostało przetłumaczone na wiele języków obcych. Od 1982 roku jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (Societas Scientiarum Gedanensis), a od 1990 roku Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Od 1998 jest członkiem PEN-Clubu, a od 2007 roku członkiem Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk. W latach 1997–2003 był jurorem Literackiej Nagrody Nike.

Elżbieta Cherezińska - polska pisarka specjalizująca się w powieści historycznej, teatrolog. Absolwentka wydziału wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Autorka powieści historycznych. Zadebiutowała w 2005 roku napisaną wspólnie z Szewachem Weissem literacką biografią ambasadora – Z jednej strony, z drugiej strony. Następnie wydała powieść opartą na materiale wspomnieniowym z getta łódzkiego Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum. Przygodę z polskim średniowieczem rozpoczęła w wydanej w 2010 roku Grze w kości, będącej opowieścią o zjeździe gnieźnieńskim 1000 roku. Równolegle ukazywały się powieści z cyklu Północna droga – którego akcja rozgrywa się w Skandynawii na przełomie X i XI wieku. Na listy bestsellerów trafiła w 2012 roku, wraz z pierwszą powieścią z cyklu Odrodzone Królestwo, opowiadającego o końcu rozbicia dzielnicowego w Polsce na tle dziejów Europy Środkowej. Poza średniowieczem, w krąg zainteresowań Cherezińskiej wchodzi II wojna światowa o której traktuje powieść Legion i dyplomatyczna gra mocarstw w XIX wieku opowiadana w monumentalnym Turnieju cieni. Pisząc współpracuje z historykami, archeologami i specjalistami innych dziedzin, ale przy bogatym podparciu fabuły faktami nie boi się sięgać po elementy fantasy. Wydając w 2010 roku swoją pierwszą powieść piastowską napisała: „Martwi mnie, że my, jako naród, wciąż odczuwamy naszą historię jako zbyt ciężki bagaż, jak brzemię. Wolałabym, żeby stała się praktycznym niezbędnikiem w drodze.”

Więcej o aktualnej edycji Igrzyska: www.igrzyskawolnosci.pl

Organizatorzy serdecznie zapraszają!

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

15. edycja ŁDZ DUB CLUB

Kiedy: 2024-03-23

Powitanie Wiosny - Klub WILLA

Kiedy: 2024-03-23

Vito Bambino koncert w Łodzi

Kiedy: 2024-04-18

Sakura Festival w Łodzi

Kiedy: 2024-02-24 - 2024-02-25

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Wygraj bilety do Kina Charlie!
Kiedy: 2023-08-01 00:00:00 - 2024-08-01 23:55:00

Obserwuj nas
Współpraca