Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Rewitalizacja kamienicy przy ul. Legionów 37A.
img.php?id=7710 border=


Starą wozownię, sejf, barek, kaflowe piece i liczne zdobienia, oraz sztukaterie kryje przeznaczona do rewitalizacji kamienica przy Legionów 37A.


Ładowanie...
Budynek powstał w końcu XIX w. na działce należącej do Juliusza Gernotha.
Cztero kondygnacyjny budynek frontowy z dwiema oficynami i wozownią zlokalizowany jest tuż za skrzyżowaniem z ul. Gdańską. Zdobienia i sztukaterie widoczne są już na fasadzie budynku, gdzie znajdziemy dwa wykusze i zdobienia w postaci lwów i pegazów, świadczące o sile i roztropności. Natomiast w prześwicie bramy, znajdziemy płaskorzeźby zwieńczone wieńcami, przedstawiające twarze i postaci kobiet. Neorenesansowe i klasycystyczne elementy zaakcentowane są również w witrażach na klatce schodowej, oraz w mieszkaniach w frontowym budynku, gdzie w przedsionku spotkamy zwieńczony łukiem sufit i kolumny.
W frontowym budynku zachował się dawny podział mieszkań, gdzie obsługa kuchni, czy pomieszczeń gospodarczych odbywała się z drugiej klatki schodowej przeznaczonej dla służby, a ponad stu metrowe mieszkania wyposażone są w kaflowe piece i kominki. W jednym z mieszkań w ścianie zamontowany był barek, oraz sejf łódzkiej firmy Karola Zinke, który swoją fabrykę kas ogniotrwałych prowadził od 1881 r. przy ul. Tuwima 16 – w budynku który został zrewitalizowany w 2011 r. w ramach programu Mia100 Kamienic.

Na posesji przy Legionów 37A mieści się również wozownia, w której powstaną pracownie artystyczne i rowerownia. Wozownie były często spotykane na łódzkich podwórkach, jednak nie zachowało się ich dużo, co będzie dodatkowym akcentem rewitalizowanej posesji.

Kamienica przejdzie gruntowny remont konserwatorski obejmujący przebudowę mieszkań oraz powstanie lokali handlowo-usługowych w budynku. Podwórko także zostanie na nowo zagospodarowane.
W ramach przebudowy podniesione zostanie poddasze, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie mieszkań na najwyższej kondygnacji. Ponadto przebudowa obejmie budynek dawnej stajni i przybudówki, w północno-zachodniej części działki wybudowana będzie kotłownia.

Po remoncie zaplanowano:
• w budynku frontowym – poddasze mieszkalne, parter przeznaczony na restaurację, lokal usługowy, biura na trzech piętrach,
• w budynku prawej oficyny – poddasze mieszkalne, parter przeznaczony na rowerownię oraz pracownie, pozostałe kondygnacje – mieszkania,
• w budynku lewej oficyny – poddasze użytkowe mieszkalne, parter przeznaczony na pomieszczenia pracowni artystycznych, pozostałe kondygnacje – mieszkania,
• w budynku przybudówki - mieszkania,
• w budynku dawnej stajni - pracownię artystyczną.

W budynku powstanie:
• 27 mieszkań komunalnych,
• 1 lokal usługowy,
• 1 restauracja,
• 6 biur,
• 4 pracownie artystyczne.

Podwórko zostanie częściowo utwardzone, powstanie przejazd prowadzący od bramy do miejsc parkingowych z kostki kamiennej, pojawią się chodniki przy elewacjach budynku, zieleń w postaci trawników i niskich drzew, murowane ogrodzenie w północnej granicy działki (wraz z pnączami roślinnymi) oraz na niewielkich odcinkach wschodniej i zachodniej granicy działki. Ponadto zostanie wykonane oświetlenie terenu oraz iluminacja elewacji frontowej budynku od ul. Legionów.

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca