Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Karnawał w Filharmonii Łódzkiej
Zapowiada się huczny okres w Filharmonii Łódzkiej. Sprawdźcie wydarzenia przygotowane z okazji karnawału!

Ładowanie...
KONCERT KARNAWAŁOWY 
10 STYCZNIA 2020 / PIĄTEK / 19.00

Gary Guthman, amerykański trębacz mieszkający w Polsce, dokona światowego prawykonania swojego Koncertu na trąbkę.  To nie lada gratka dla melomanów, miłośników jazzu i bywalców imprez artystycznych!  
Guthman gra muzykę jazzową, jazz-rock oraz pop. Występuje zarówno z zespołami jazzowymi, jak i orkiestrami symfonicznymi. Wziął udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do wysoko ocenianego filmu Borysa Lankosza "Rewers" (2009), gdzie towarzyszył zespołowi Włodka Pawlika. Koncert na trąbkę, który w Łodzi będzie mieć swe prawykonanie, powstał z inspiracji widokami i dźwiękami Włoch, Hiszpanii i otwartego morza. Hiszpańskie rytmy splatają się tu z latyno-jazzowymi akordami, zamknięta w drugiej części utworu nastrojowa ballada przenosi 
słuchaczy przed rzymską fontannę di Trevi, a finał to zapierająca dech w piersiach pogoń, wzmagana modernistycznymi rytmami o ostrym rysunku synkop. W kręgu muzyki amerykańskiej pozostaniemy za sprawą "Tańców symfonicznych" z inspirowanego dramatem "Romeo i Julia" musicalu "West Side Story" Leonarda Bernsteina oraz dzięki "Epizodom tanecznym" z baletu "Rodeo" Aarona Coplanda.
Zapraszamy na spotkanie przedkoncertowe, które poprowadzi Piotr Matwiejczuk („Ruch Muzyczny”). Początek o godz. 18.15.
Podczas koncertu można skorzystać z  bawialni dla dzieci. Cena biletu do bawialni – 15 PLN. Obowiązują wcześniejsze zapisy.
 

    
THE MET: LIVE IN HD
"WOZZECK"
11 STYCZNIA 2020 /SOBOTA / 18.55
PREMIERA SEZONU    

W sobotę miłośnicy opery wzruszali się, oglądając historię okrutnej księżniczki Turandot, pokazaną w operze Giacomo Pucciniego z 1926 roku. Już w najbliższy weekend zapraszamy na kolejną transmisję z nowojorskiego teatru operowego w cyklu "The Met: Live in HD". Tym razem będzie to "Wozzeck" Albana Berga, opera bardzo bliska czasowo  ostatniemu dziełu Pucciniego: jej prawykonanie odbyło się w roku 1925. Oba te dzieła pod względem estetycznym są jednak od siebie bardzo odległe, reprezentują odrębne muzyczne światy. Treść "Wozzecka" jest podobnie krwawa - poznajemy historię ubogiego żołnierza, który z zazdrości 
zabija swoją kochankę - jednak Berg idzie o wiele dalej: posługując się od strony muzycznej językiem ekspresjonistycznym, przeprowadza drobiazgową i wstrząsającą wiwisekcję uczuć popadającego w szał Wozzecka i mechanizmów społecznych, które do tego szaleństwa go doprowadziły. Muzycznej interpretacji tej partytury dokonuje Yannick Nézet-Séguin, nowy dyrektor muzyczny The Metropolitan Opera. Rolę tytułową kreuje znakomity szwedzki baryton Peter Mattei, znany widzom operowych transmisji z przedstawień "Cyrulika sewilskiego”, „Parsifala” i „Eugeniusza Oniegina”.
 
 

NASŁUCHIWANIE
14 STYCZNIA 2020 / WTOREK / 18.00 
    
Już za tydzień we wtorek zapraszamy na pierwsze spotkanie w nowym, popularyzatorskim cyklu, zatytułowanym "Nasłuchiwanie", prowadzonym przez Agatę Kwiecińską. Będzie ono poświęcone postaci zmarłego niedawno Zdzisława Szostaka, wybitnego dyrygenta i kompozytora, wieloletniego zastępcy dyrektora do spraw artystycznych i dyrygenta Filharmonii Łódzkiej. Nieodżałowany Maestro w poniedziałek, 13 stycznia, skończyłby 90 lat. Już jako emeryt zawsze chętnie odwiedzał filharmonię. Także tym razem na pewno byłby z nami, wysłuchał koncertu,
porozmawiał, powspominał... Niestety, pozostały nam tylko (albo aż!) doświadczenia, jakie nam przekazał, i nagrania jego muzyki.
Podczas  wtorkowego spotkania Maestro Szostaka wspominać będą: Dorota Filipczyk – córka Profesora, Jacek Filipczyk – zięć, oraz muzycy i przyjaciele Artysty: Jacek Błaszczyk i Mariusz Drzewicki. Zabrzmią kompozycje Zdzisława Szostaka w wykonaniu Mariusza Drzewickiego (fortepian), Sławomiry Wilgi (skrzypce), Michała Owczarka (fagot) i Tomasza Bartoszka (fortepian).
    
Najbliższe oraz kolejne "Nasłuchiwania"  poprowadzi Agata Kwiecińska, dziennikarka radiowa, redaktorka wydawnictw muzycznych. Do "Nasłuchiwania" zapraszamy  melomanów i przyjaciół Filharmonii, a także wszystkich zainteresowanych muzyką lub mających chęć poznać bliżej ciekawe osobowości ze świata kultury. Gośćmi spotkań będą znani soliści, dyrygenci, badacze i autorzy tekstów o muzyce i muzykach, a także inne postacie, na co dzień 
niedostępne dla przeciętnego odbiorcy sztuki. Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu, w różne dni tygodnia. Wstęp za okazaniem biletu – cena 5 PLN, zakup w kasach FŁ. Nowy cykl jest kontynuacją odbywającego się przez minione lata Salonu Przyjaciół FŁ, poszerzając jego formułę i czyniąc ją bardziej otwartą. Koordynatorką nowego projektu jest Barbara Jakubowicz, barbara.jakubowicz@filharmonia.lodz.pl, tel. 601 160 048.
 
 

WYSTAWA"OGRODY QI"
DO 19 STYCZNIA 2020 
 
Drzeworyty inspirowane kulturą japońską można oglądać na wystawie "Ogrody Qi" w Filharmonii Łódzkiej do 19 stycznia 2020 roku. 
Artysta Tomasz Kawełczyk wykonuje prace graficzne głównie w technice drzeworytu oraz rzeźby, a ostatnio obiekty przestrzenne inspirowane japońskimi parawanami byōbu. Na wystawie zostały pokazane prace graficzne będące częścią jego rozprawy doktorskiej (2017) oraz najnowsza praca - efekt realizowanego w tym roku projektu badawczego, który dotyczył  
możliwości eksponowania drzeworytów w formie przestrzennych obiektów parawanowych. Klasyczne wzory japońskiej sztuki dekoracyjnej zostały wykorzystane jako punkt wyjścia do stworzenia autorskiej kolekcji grafik. Tomasz Kawełczyk jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku asystenta prof. Lesława Miśkiewicza w Pracowni Podstaw Kompozycji 2. Wystawę można oglądać  w foyer przy Sali Kameralnej.
    
 

ODKRYWCY MUZYKI
11 STYCZNIA 2020 / SOBOTA / 11.00 I 12.30 

    
Najbliższe warsztaty i koncert z cyklu "Odkrywcy Muzyki" będą mieć karnawałowy charakter. Podczas koncertu pt. " Sing and Swing" wystąpi zespół Sweet & Hot Jazzbad z Łodzi w składzie: Dominika Dudek - wokal, Piotr Wojtczak - trąbka, Piotr Tetera - klarnet, Kamil Bilski - saksofon tenorowy, Adam Ziemiański - puzon, Andrzej Walczak - 
kontrabas, Zbigniew Piwoński - perkusja, Zbigniew Stysiak - banjo, Krzysztof Rajnpold - fortepian. Program koncertu wypełnią przeboje i piosenki swingowe, takie jak: "All of Mine", "Tiger Rag", "Tin Roof Blues", "Choo choo Boogie". Wcześniej zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach, które odbywają się w trzech grupach wiekowych.
 
 
 
Szczegóły oraz bilety do kupienia na stronie: 

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Polecane wydarzenia w Łodzi

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca