Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
FAB_IN_2 FESTIVAL - dźwięk | improwizacja | nagrania terenowe w Łodzi

FAB_IN_2 FESTIVAL - dźwięk | improwizacja | nagrania terenowe

Data publikacji: 2021-09-24
FAB_IN – FIELD IMPROVISATION FESTIVAL to połączenie muzyki, nagrań terenowych i improwizacji. Przez dwa dni trwania festiwalu - 8-9.10.2021 - w Fabryce Sztuki w Łodzi wystąpi pięć artystek i artystów ze Szwajcarii, Niemiec, Austrii i Polski, którzy poruszają się w wąskiej dziedzinie muzyki współczesnej - nagraniach terenowych.  
PIĄTEK 8/10/2021
godz. 20.00
Maciej Wirmański (PL)
Julia Bünnagel (DE)
Angélica Castelló (AT)
 
SOBOTA 9/10/2021
godz. 20.00
Podpora/ Kohyt (PL)
Belia Winnewisse (CH)
 
MIEJSCE
Fabryka Sztuki / scena Art_Inkubatora
Łódź, ul. Tymienieckiego 3
 
Festiwal FAB_IN w całości skupia się na sztuce dźwięku, a zaproszeni artyści to uznani specjaliści, tworzący muzykę w oparciu o field recording. Każdy z nich ma odmienne doświadczenia artystyczne i wywodzi się z innych korzeni (akademickiej sztuki audiowizualnej i nauki; subkulturowych nurtów muzyki industrialnej oraz elektronicznej; innowatorów/samouków). Dzięki temu, będziemy mogli zaobserwować zupełnie różne podejścia do wykorzystania wcześniej nagranych w terenie sampli podczas improwizowanych koncertów i performensów.
 
ARTYŚCI
 
Belia Winnewisse (CH)
Mieszka i pracuje w Zurychu. Ukończyła Master of Contemporary Arts Practice w Bernie. Podczas studiów licencjackich z Sound Arts zaczęła pracować z Sound Synthesis i Live Electronics. Posługuje się dźwiękiem w połączeniu z performansem, rzeźbą i instalacją. Belia Winnewisser doskonale wie, jak łączyć synth-popowe brzmienia z bardziej abstrakcyjnymi dźwiękami. Jej płyta Radikale Akzeptanz, opublikowana w Präsens Editionen, łączy wieloletnie doświadczenie Winnewisser z różnych projektów muzycznych (m.in. Evje i α=f/m) z dość nowymi zainteresowaniami ze studiów nad sztuką dźwięku. Obok „łagodnych” off-popowych hymnów można znaleźć bardziej surowe, eksperymentalne utwory. W muzyce Winnewissera nie chodzi jednak o ukazanie dwóch przeciwstawnych biegunów, ale raczej o ich łączenie, płynne przechodzenie między nimi.
 
 
 
PODPORA/KOHYT (PL)
Max Kohyt – muzykolog, instrumentalista, kompozytor muzyki teatralnej, zafascynowany muzyką współczesną, eksperymentalną, elektroakustyczną, zagadnieniami kompozycji Katarzyna Podpora – dr sztuki w dziedzinie rzeźby i intermediów, artysta niezależny, tłumacz, skupia się na funkcjonowaniu dźwięku i języka/słów w przestrzeni, biografiach rzeczy i miejsc oraz fenomenie zapisu.
Tak piszą o sobie: „To co gramy i w jaki sposób jest złożone, często delikatne. Nasza muzyka dotyka kwestii różnych postaw wobec kompozycji, improwizacji i zagadnienia dialogu. Zawsze pierwsze miejsce ma słuchanie – siebie nawzajem, jeśli gramy w studio, bądź zamknięty koncert; w innym wypadku słuchamy pozornej ciszy, czyli krajobrazu dźwiękowego zastanego w przestrzeni, często eksperymentując z intencją postawienia siebie w innej roli niż ‘wiodących głosów’ pomiędzy resztą aktorów dźwiękowych. Pracujemy improwizując w czasie rzeczywistym, aby muzyka, powstająca wokół przyjętego konceptu, pozostawiała miejsce dla każdego możliwego dźwięku, który buduje atmosferę miejsca. W naszych nagraniach/podczas koncertów da się usłyszeć wiele instrumentów-przedmiotów, a każdy z nich znaczy, jako że za każdym kryje się historia (każdy ma biografię), wiele z nich ma pochodzenie naturalne; gramy również na instrumentach, lecz na różne sposoby – często preparując; używamy instrumentów uznanych za zepsute,– ucząc się „zepsutego” instrumentu, jego nowych dźwięków, i grając na nim z poszanowaniem jego nowego charakteru, darujemy mu dalsze życie, a otrzymujemy szansę, by grać unikalne dźwięki. Nie unikamy też elektroniki, analogowych syntezatorów, taśm z nagraniami – manipulowanych zarówno na szpulowym magnetofonie jak i odtwarzanych z prostych kaset na analogowych urządzeniach. Głos ludzki, często przetworzony, bywa obecny jako delikatna, powietrzna substancja wydobywająca się z wnętrza człowieka, podnosząc kwestie ludzkiej kondycji w świecie [yt Zło]. W 2019 nagraliśmy album studyjny [Nights are Numbered LP, wydany w 2020 r.] dla wytwórni Bocian Records”.
 
 
 
Julia Bünnagel (DE)
Tworzy na wielu polach sztuki współczesnej, jako rzeźbiarka, performerka, artystka dźwięku i autorka instalacji audio. Jej prace obejmują rzeźby, duże instalacje modułowe, obiekty dźwiękowe, grafikę i publikacje. Julia Bünnagel jest członkinią kolektywu artystycznego Sculptress of Sound, który działał ze spektakularnymi występami dźwiękowymi w latach 2011-2018. Od 2017 roku współpracuje z kolektywem sztuki dźwiękowej BERG/BÜNNAGEL/LAUTERMANN z Frauke Berg i Anją Lautermann Solowo występuje jako turntablistka używając zmodyfikowanych rzeźbiarsko płyt gipsowych.
 
 

Angélica Castelló (AT)
Kompozytorka i artystka dźwiękowa, korzystająca w swojej twórczości z nagrań terenowych, używa urządzeń radiowych i magnetofonów w połączeniu z ekstrawaganckimi dźwiękami fletu prostego. Urodzona w Mexico City, Castelló studiowała grę na flecie klasycznym i kompozycję w Meksyku, Kanadzie, Holandii i Austrii, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Występuje solo lub we współpracy tworzy instalacje działające na styku muzyki, performansu i sztuk wizualnych. Jest inicjatorką takich przedsięwzięć muzycznych jak Low Frequency Orchestra, FruFru (z Mają Osojnik), Cilantro (wraz z Billy Roisz), Subshrubs (z Kathariną Klement, Tamarą Wilhelm i Mają Osojnik), Chesterfield (z Burkhardem Stanglem), Plenum. Występowała też z Olgą Neuwirth, Wolfgangiem Mittererem, Martinem Siewertem, Johnem Butcherem, Dafne Vicente Sandoval, Urkumą, Franzem Hautzingerem, Isabelle Duthoit, dieb13, Jérômem Noetingerem, Mario de Vegą, Attilem Faravelim, Kazu Uchihashim, Bonnie Jones, Juanjosem Rivasem, Stevem Batesem. W ostatnich latach Castelló tworzy instalacje sytuujące się na styku muzyki, sztuk wizualnych i performansu.
 
 

Maciej Wirmański (PL)
Field recordysta, artysta dźwiękowy, sound desinger, muzyk. W swojej twórczości zajmuje się zależnością między (nie)pamięcią zarówno osobistą, jak i społeczną, a dźwiękiem. Jego pasją jest eksplorowanie miejsc nieistniejących w zbiorowych świadomościach. Z nagrań terenowych tworzy wielowarstwowe kompozycje, w których zjawiska szumowe wysuwają się na pierwszy plan. Kolekcjoner zepsutych instrumentów do rejestracji i generowania dźwięku. Jako Goralenvolk tworzy harsh noise. Prowadzi label Szara Reneta, wydający przede wszystkim nagrania terenowe, muzykę improwizowaną, słuchowiska i noise. Okazyjnie pracuje jako dziennikarz i krytyk muzyczny.
 
 
Kiedy: 2021-10-08 20:00
Do kiedy: 2021-10-09 23:00
Gdzie: Fabryka Sztuki, ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3 Łódź

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

15. edycja ŁDZ DUB CLUB

Kiedy: 2024-03-23

Powitanie Wiosny - Klub WILLA

Kiedy: 2024-03-23

Vito Bambino koncert w Łodzi

Kiedy: 2024-04-18

Sakura Festival w Łodzi

Kiedy: 2024-02-24 - 2024-02-25

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Wygraj bilety do Kina Charlie!
Kiedy: 2023-08-01 00:00:00 - 2024-08-01 23:55:00

Obserwuj nas
Współpraca