Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

LISTOPAD w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza na szereg wspaniałych atrakcji w tym miesiącu. Co obejmuje oferta na listopad?
 

Ładowanie...
WYSTAWY: (z Kartą Łodzianina 20% zniżki na karnet obejmujący wszystkie wystawy w CMWŁ)
  • Helena Bohle-Szacka. Przenikanie– wystawa czasowa opowiadająca o fascynującej biografii i osobowości artystki, graficzki i projektantki, która stała się inspiracją dla współczesnych twórców;
  • Ziemia (P)oddana– wystawa czasowa poruszająca temat ochrony naszej planety, której kuratorami są dzieci i młodzież;
  • Działy otwarte / Działy zamknięte– wystawa czasowa przygotowana z okazji jubileuszu działalności muzeum;
  • Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie– wystawa stała opowiadająca o dziejach przemysłowej Łodzi z XIX i XX wieku z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców.
  • Dla zwiedzających dostępna będzie także ekspozycja znajdująca się w „Kotłowni”.
WARSZTATY:

„1, 2, 3 do Muzeum idziesz Ty”
To cykl warsztatów adresowany do dzieci w wieku od 1 do 3 lat wraz z opiekunami, którzy chcą razem kreatywnie spędzić czas w Muzeum.
Zajęcia odbywają się w przestrzeni sali warsztatowej w wybrane wtorki o godzinie 11:00 i jedną niedzielę o godzinie 12:00. Spotkania mają charakter sensoryczno-ruchowy, są świetną okazją do wspólnej zabawy, stawiania pierwszych kroków na gruncie sztuki oraz nauki kreatywnego podejścia do otaczającego świata!
To również doskonała możliwość umacniania pozytywnych więzi między rodzicem i dzieckiem, a także szansa by Wasza pociecha spotkały swoich rówieśników!
Do dyspozycji będzie sala warsztatowa i przewijak. Przygotujcie dodatkowe ubranie dla swojego malucha. 
Warsztaty prowadzi edukatorka Katarzyna Trela. 
TERMINY:
16.11 (wtorek), godz. 11.00 - NIEBIESKO
23.11 (wtorek), godz. 11.00 - ŻÓŁTE
28.11 (niedziela), godz. 12.00 - JESIENNIE
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Czas trwania:
45 min.
Bilet: 15 zł (dla pary opiekun + dziecko; kolejne dziecko + 8zł) 
Bilety do nabycia w kasie Muzeum po wcześniejszej rezerwacji miejsca (500 527 855). 
W warsztatach może wziąć udział maksymalnie 10 dzieci z opiekunem (razem max. 20 osób). Jedno dziecko uczestniczy w wydarzeniu z maksymalnie jednym opiekunem.
Podczas zajęć opiekunowie mają obowiązek zakrywać usta i nos.
Przed udziałem w warsztacie należy przekazać edukatorowi oświadczenie o stanie zdrowia (do pobrania ze strony www muzeum) lub wypełnić je na miejscu.
 
3, 4, 5 w Muzeum się wkręć!
Cykl warsztatów twórczych przeznaczony dla dzieci w wieku 3-5 lat wraz z opiekunami. Zajęcia odbywają się w wybrane czwartki oraz niedziele. Na warsztatach będzie można poznawać Muzeum oraz znajdujące się w nim dzieła sztuki i obiekty. Nie zabraknie działań ruchowych, sensorycznych i dobrej zabawy. Będzie to świetna okazja nie tylko, aby zapoznać się ze sztuką, ale także wzmocnić relacje dziecka z opiekunem i rówieśnikami. Spotkania będą się odbywać w sali warsztatowej i w przestrzeni wystaw. 
Warsztaty prowadzi edukatorka Małgorzata Marszałł. 
TERMINY:
18.11 (czwartek), g. 17:00 – LEN, WEŁNA I BAWEŁNA  
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Czas trwania: 60 min.
Bilet: 15 zł (dla pary opiekun + dziecko; kolejne dziecko + 8zł) 
Bilety do nabycia w kasie Muzeum po wcześniejszej rezerwacji miejsca (500 527 855).  
W warsztatach może wziąć udział maksymalnie 8 dzieci z opiekunem (razem max. 16 osób). Jedno dziecko uczestniczy w wydarzeniu z maksymalnie jednym opiekunem.
Podczas zajęć opiekunowie mają obowiązek zakrywać usta i nos.
Przed udziałem w warsztacie należy przekazać edukatorowi oświadczenie o stanie zdrowia (do pobrania ze strony www muzeum) lub wypełnić je na miejscu.

WARSZTATY RODZINNE
Szukacie pomysłu na kreatywne spędzanie czasu w gronie rodziny? Nie mogliście lepiej trafić! Obejrzycie wystawę, która zainspiruje Was do tego, by spojrzeć na sztukę z nowej perspektywy. Czeka Was półtorej godziny twórczego kombinowania pod opieką doświadczonego edukatora. Warsztaty przeznaczone są dla opiekuna z dzieckiem w wieku 6-12 lat. 
TERMIN:
21.11
(niedziela), godz. 12:00 – OD KUCHNI  
Kuchnia jest w każdym domu. Może być osobnym pomieszczeniem albo częścią pokoju. Jedzenie przygotowujemy w kuchni, a gdzie je zjadamy? Najczęściej przy stole, który może być mały albo duży, prostokątny, kwadratowy lub okrągły. Do jedzenia przydadzą się też różne naczynia – talerze, półmiski, kubki a także sztućce. Sprzęty kuchenne, sposoby podawania jedzenia oraz używane do tego naczynia kiedyś wyglądały inaczej niż dziś. Uczestnicy przyjrzą się kuchniom i salonom z końca XIX i końca XX wieku a następnie sami przygotują stół i potrawy! (niestety nie nadające się do jedzenia).
PODCZAS WARSZTATU ODWIEDZIĆ BĘDZIE MOŻNA WYSTAWĘ STAŁĄ "ŁÓDZKIE MIKROHISTORIE. LUDZKIE MIKROHISTORIE"
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem tel. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.)

W warsztatach może wziąć udział maksymalnie 8 dzieci z opiekunem (razem max. 16 osób). 
Czas trwania: 90 min.
Bilet: 15 zł (dla pary opiekun+dziecko; kolejne dziecko +8zł); Bilety do nabycia w kasie Muzeum po wcześniejszej rezerwacji miejsca (500 527 855).  
Podczas zajęć uczestnicy powinni nosić maseczki. Przed warsztatami należy przekazać edukatorowi oświadczenie o stanie zdrowia. 
 
sPLOTY
To popołudniowe spotkania twórcze dla młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów. Spotykamy się 2 lub 3 razy w miesiącu w wybrane piątki o godz. 17.00. Pracujemy razem, ale każdy nad swoim projektem! Pod opieką edukatora daj upust swojej ekspresji w twórczej technice, która najbardziej Ci odpowiada. Makatki, haft, malarstwo, rysunek, makrama – to Ty wybierasz!
sPLOTY są przestrzenią otwartą na propozycje uczestników. Jeśli chcesz zainspirować innych, przedstaw swój pomysł na spotkaniu! Warsztaty pozwalają na doskonalenie umiejętności tworzenia w tradycyjnych technikach.
Warsztaty prowadzi edukator Andrzej Jankowski. 
TERMIN:
19.11
(piątek), godz. 17:00
Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem tel. 500 527 855
W warsztatach może wziąć udział maksymalnie 16 uczestników. 
 
Warsztaty „Łódzki detal” z Marią Nowakowską 
W związku z otwarciem nowej wystawy stałej „Miasto – Moda – Maszyna”, Muzeum zaprasza na warsztaty dla młodzieży i dorosłych o detalu architektonicznym. Zajęcia poprowadzi Maria Nowakowska - specjalistka od łódzkiej architektury, twórczyni inicjatywy „Detal w Mieście // Łódzki Detal".
Lubicie stylizowane dodatki do wnętrz? A może sami próbujecie swoich sił w technikach DIY? Organizatorzy zapraszają na warsztaty twórcze, podczas których wykonacie ramki do zdjęć wzorowane na charakterystycznych dla Łodzi detalach architektonicznych. 
Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się, czym jest detal w architekturze oraz jaką wartość i znaczenie ma dla wizerunku miasta. Poznacie podstawowe typy ornamentów stosowanych w architekturze XIX i XX wieku przy zdobieniu okien i drzwi, a następnie sami zaprojektujecie własną architektoniczną ramkę na zdjęcia. Wykonana będzie z użyciem masy modelarskiej. Każdy będzie mógł wystylizować ją na bramę lub okno. Boniowanie, konsola, a może jednak jajownik? Opcji są setki i tylko od indywidualnych zdolności i fantazji będzie zależał ostateczny efekt pracy.
TERMIN:
18.11 (czwartek), godz. 17:00
25.11 (czwartek), godz. 17:00
Czas trwania: 120 min
Bilety: 12 zł normalny, 8 zł ulgowy
Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem tel. 500 527 855 w g. 8.00-16.00 (pn.-pt.)
Limit osób: 10

OPROWADZANIA
Oprowadzanie po wystawie „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” ścieżką kulinarną
Ścieżka kulinarna to jedna z tras zwiedzania wystawy „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej.
Łódź okresu przemysłowego była zamieszkiwana przez Polaków, Niemców, Żydów, Rosjan i przedstawicieli innych narodowości. W każdym domu, bogatym czy biednym, dużym czy małym była kuchnia. Nie tylko przyrządzano w niej posiłki, ale też dbano o kulinarne tradycje wyniesione z domu rodzinnego. Przygotowywano ulubione potrawy domowników i przechowywano różne łakocie, często wyjadane po kryjomu przez dzieci. 
Łódź była tyglem kulturowym, w którym mieszały się nie tylko języki i obyczaje. Przybysze z różnych stron przywozili własne potrawy, charakterystyczne dla swojej kultury. Życie w jednym mieście sprawiało, że zwyczaje kulinarne różnych narodowości wpływały na siebie nawzajem, zachowując przy tym własny charakter i odrębność.
Podczas zwiedzania wystawy ścieżką kulinarną usłyszycie, co jedzono w dawnej Łodzi, jakie były popularne potrawy, co gościło na łódzkich stołach w końcu XIX wieku, co w dwudziestoleciu międzywojennym, a co po II wojnie światowej.
Oprowadzanie poprowadzi Katarzyna Trela, edukatorka Działu Edukacji 
TERMIN:
27 listopada (sobota), godz. 12:15 i 14:30
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Bilety:
normalny 15 zł | ulgowy 10 zł
Limit osób: 10
Podczas oprowadzania obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, zachowanie dystansu).
 
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie jubileuszowej „Działy otwarte / Działy zamknięte” 
Wystawa „Działy otwarte / Działy zamknięte” powstała z okazji 60-lecia CMWŁ. Jest opowieścią o historii instytucji i specyfice muzeum prowadzoną ze współczesnej perspektywy. Ekspozycja zrywa z wizją muzeum jako formą instytucji zamkniętej, jedynie katalogującej i badającej przeszłość, ukazując ją jako strukturę otwartą na współczesne działania artystyczne.
Muzeum Włókiennictwa zaprasza na oprowadzanie kuratorskie z dr Dominiką Krogulską-Czekalską, która na kolekcję CMWŁ spojrzała z historyczno-badawczego punktu widzenia stanowiącego dla niej ważne źródło inspiracji oraz podstawę metod dydaktycznych, które wykorzystuje w ramach prowadzonej Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej na łódzkiej ASP.
„Moje słowa kluczowe to dziedzictwo, historia, ornament, przywracanie pamięci i przepisywanie historii. Analizując przeszłość, możemy lepiej zrozumieć teraźniejszość – to jeden z najbardziej oczywistych kluczy, jakim się posługuję, biorąc na warsztat tkaninę „przemysłową”, która ze względu na swój niezbyt spektakularny charakter pozostaje w cieniu tkaniny artystycznej”.
Podczas zwiedzania należy zwrócić uwagę na bogactwo możliwości i potencjał, jaki tkwi w tkaninie przemysłowej.  Dowiecie się, jak młodzi twórcy wykorzystali tradycję do opowiedzenia o problemach współczesności. 
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
26 listopada
(piątek), godz. 17:00
Bilety: normalny 15 zł | ulgowy 10 zł
Limit osób: 30
Podczas oprowadzania obowiązuje reżim sanitarny (maseczki, zachowanie dystansu).
Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl
 
WYKŁADY zapowiadające otwarcie wystawy stałej „Miasto – Moda – Maszyna”
„200 lat łódzkiego włókiennictwa. Dzieje znane i nieznane” – wykład prof. Krzysztofa Pawła Woźniaka
21 listopada (niedziela), godz. 15:00
„Miasto – moda – maszyna… W przypadku Łodzi łącznikiem dla tej triady jest przemysł włókienniczy. Blisko 200 lat temu rozpoczęła się błyskotliwa kariera jednego z największych w Europie ośrodków włókiennictwa. Dynamicznie rozwijające się miasto było kilkakrotnie „ziemią obiecaną”, zarówno dla wielkich przedsiębiorców, jak i dla szukających pracy robotników i dla mniej lub bardziej rzutkich kupców i handlarzy. Wiele już o tym wiemy, ale pozostają jeszcze nierozwikłane zagadki. O tym wszystkim będzie moja opowieść. Zapraszam!
Bilet normalny: 6 zł, ulgowy: 4 zł
Bilety dostępne są w kasie muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl
Limit miejsc
: 40 osób.
 

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Polecane wydarzenia w Łodzi

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca