Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łódź rewitalizacja. Powstaje Kamienica Wielkich Łodzian
img.php?id=7721 border=


Łódź rewitalizuje. Pokoje XIX-wiecznej burżuazji, atelier fotograficzne, kawiarnia, pracownie edukacyjne, czytelnia czyli jak powstaje Kamienica Wielkich Łodzian.


Ładowanie...
Zabytkowa, XIX-wieczna kamienica przy placu Wolności 2 wybudowana jako jednopiętrowa w 1840 roku przez Bogusława Zimmermana (drugie piętro w 1893 dobudował kolejny właściciel, Maksymilian Leinweber), po zakończeniu prac remontowo-modernizacyjnych stanie się „Kamienicą Wielkich Łodzian”. Do dziś działa w niej najstarsza apteka w mieście. Ponadto na terenie nieruchomości znajdują się Muzeum Farmacji, biura Muzeum Sportu i Turystyki, szkoła tańca i lokale mieszkalne.

- Rozpoczęliśmy proces zmian. Plac Wolności do 2023 roku znacząco się zmieni. Zabytkowa kamienica przy pl. Wolności 2 przemieni się w Kamienicę Wielkich Łodzian. Miasto Łódź odebrało dokumentację na "Projekt przebudowy, remontu i rewaloryzacji zabytkowej kamienicy”. Inwestycję planujemy zakończyć w 2023 roku. Szacowany koszt realizacji projektu to ok 30 mln złotych – mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent miasta Łodzi.

Jak się zmieni Kamienica przy pl. Wolności?
Na pierwszym piętrze budynku frontowego zaplanowane zostały pokoje łódzkiej burżuazji/ mieszczan z przełomu wieków XIX i XX. Jedno z pomieszczeń będzie przeznaczone dla obsługi ekspozycji.
- W podziemiach budynku frontowego (części wschodniej) przewidziano przestrzeń komercyjną z komunikacją dzięki wewnętrznej klatce schodowej z przestrzeni Kawiarni/Cukierni. Na poddaszu budynku frontowego zlokalizowana zostanie nowoczesna sala seminaryjno – widowiskowa, natomiast poddasze prawej oficyny będzie zaadoptowane na prezentację Panteonu Wielkich Łodzian – mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Prześwit bramowy zostanie wyposażony w odpowiednie oświetlenie, listwy i witryny ekspozycyjne przeznaczone do prezentacji historii Kamienicy oraz Placu Wolności. W kamienicy powstanie także centrum działań na rzecz społeczności lokalnej, gdzie realizowany będzie, skierowany przede wszystkim do mieszkańców ścisłego centrum, edukacyjny cykl integrujących spotkań, warsztatów, zajęć rekreacyjnych i wydarzeń, umożliwiających wielowymiarowe obcowanie z historią, kulturą i sztuką Łodzi, obejmujących wspólne działania dzieci (przedszkolaki, dzieci w wieku wczesnoszkolnym) i dorosłych (rodzice, opiekunowie, nauczyciele), seniorzy, ze specjalnie opracowanym modułem dla nastolatków. W nowej przestrzeni znajdą się m.in. pokoje XIX-wiecznej burżuazji, galerie, atelier fotograficzne, przestrzenie warsztatowe, przestrzenie magazynowe oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Za koncepcję działania nowej przestrzeni kulturalnej odpowiada Muzeum Miasta Łodzi.
Osoba do kontaktu: Małgorzata Loeffler, UMŁ, 785 578 785

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca