Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Kultura

Czy zamiast przepowiadać przyszłośc możemy ją wspólnie zaprojektować? I jak nasze wyobrażenia przyszłości zmieniaja teraźniejszość? - to pytania, które razem z zaproszonymi gośćmi postawią orgaznizatorzy "Łódź Design Festiwal" podczas tegorocznej edycji wydarzenia. Motywem przewodnim ŁDF 2023 jest hasło: "Future Perfect!". Łódź Design Festival powstał w 2007 roku jako przegląd osiągnięć polskiego wzornictwa. Od początku prezentuje design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez projektowanie graficzne, architekturę, rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji. Dziś skupia się na stawianiu pytań, interpretacji zjawisk i krytycznej dyskusji. Prezentuje innowacje i projekty mające duży wpływ na nasze otoczenie. "Łódź Design Festival" to wydarzenie, na którym inspiracji poszukiwać mogą projektanci, architekci, przedstawiciele zawodów kreatywnych, a także każdy zainteresowany kulturą i wzornictwem. W programie najmocniejszymi punktami są zawsze wystawy tematyczne, spotkania z ekspertami w dziedzinie designu i architektury, dyskusje i wykłady, a także warsztaty dla dorosłych i dzieci.  


To będzie weekend w Łodzi z fascynującym światem owadów i innych bezkręgowców! Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza na wystawę "Pszczoły i inne bezkręgowce", która odbędzie się w dniach 19-21 maja 2023 r. w godz. 9.00-17.00.


Tegoroczny festiwal „Polish Camerata Swojemu Miastu” odbędzie się pod hasłem: "Wielcy Łodzianie, Wielcy Polacy Łodzi w 600.lecie nadania praw miejskich". Festiwal odbędzie się już po raz ósmy, ale będzie można na nim usłyszeć nie tylko muzykę sławnych kompozytorów, związanych z Łodzią. Grażyna Bacewicz, słynna skrzypaczka i kompozytorka urodziła się w Łodzi, a Henryk Czyż, był pierwszym dyrygentem łódzkiej filharmonii. Do kompletu kompozytorskiej „obsady” dwóch pierwszych tegorocznych festiwali z tego cyklu, dołączono muzykę niezwykle intrygującego i zapomnianego, słynnego kompozytora i instrumentalisty polskiego pochodzenia, który nauki pobierał u samego Haydna oraz Mozarta!  Jest nim Feliks Janiewicz.


13 maja od godz 18 do godz 1 w nocy otwarte będzie Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach łódzkiej Nocy Muzeów. W sobotnią noc, dla łodzian otwarte zostaną podwoje Białej Fabryki, a do niewątpliwych atrakcji tej nocy należeć będzie stukot krosien w „Sali maszyn w ruchu” i osoba Pana Krzysztofa - mistrza obsługi maszyn włókienniczych. Kilka kroków dalej na trzech piętrach Fabryki Geyera dostępna będzie historia Łodzi przedstawiona na wystawie „Mɪᴀsᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Mᴀsᴢʏɴᴀ”.      


Dwie wystawy artystyczne dostępne będą dla łodzian w czasie tegorocznej Nocy Muzeów w Łódzkim Domu Kultury. Pierwsza z nich, w Galerii FF to wystawa pt. "Na starcie", której wernisaż odbędzie się dzień wcześniej - zaprezentowane zostaną prace studentów pierwszego roku Społecznej Akademii Nauk. Drugim wydarzeniem wystawienniczym w czasie Nocy Muzeów w ŁDK będzie wernisaż wystawy Ryszarda Hungera, zorganizowany w przestrzeni Galerii Imaginarium.


W nocy z 13 na 14 maja 2023 roku odbędzie się w Łodzi Noc Muzeów. Podczas tej wyjątkowej imprezy będzie można bezpłatnie zwiedzać łódzkie muzea oraz wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla uczestników. Pierwsza edycja Nocy Muzeów miała miejsce w Berlinie w 1997 roku, a po sukcesie tego wydarzenia, kolejne europejskie miasta zaczęły organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Kolejno w następnym roku, Noc Muzeów została zorganizowana w Krakowie oraz w Warszawie. Aktualnie, Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 roku ze względu na pandemię, wydarzenie zostało odwołane, ale wiele muzeów przygotowało atrakcyjny program, który był dostępny online.


W ramach Nocy Muzeów 2023 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na dwie wystawy. Będzie można je oglądać 13 maja 2023 od 21:00 do 24:00 w foyer i kawiarni Teatru. Pierwsza z wystaw to wystawa rysunków Krystiana Lupy, która otwarta została w marcu 2023 podczas XXIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, obok prezentacji „Rodzeństwa” w reżyserii Lupy i premiery książki „Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner”. Druga wystawa otwarta dla zwiedzających w czasie Nocy Muzeów to „Epizody" - wystawa habilitacyjna prac dr Justyny Cieślik z Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Oglądać można ją w kawiarni Teatru.


Powraca Festiwal Szkół Teatralnych organizowany przez Łódzką Szkołę Filmową! Wydarzenie jest wspaniałą okazją, aby zapoznać się z umiejętnościami aktorskimi studentów, którzy przedstawią swoje spektakle dyplomowe. Impreza odbywa się od 8 do 14 maja w Łodzi, a artyści pojawią się na deskach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka, Teatru Arlekin im. Henryka Ryla oraz Teatru Studyjnego. Podczas festiwalu wystąpią studenci z renomowanych polskich uczelni teatralnych, a ich zdolności ocenią profesjonalni aktorzy oraz specjaliści z branży kultury.


Lekcje mistrzowskie, kurs orkiestrowy oraz koncerty w ramach projektu pn. „Spotkanie z Mistrzem” to jedyna taka okazja, by w krótkim czasie lepiej poznać międzynarodowej sławy skrzypka Mariusza Patyrę, który gościć będzie w Akademii Muzycznej w Łodzi. Hybrydowa formuła wydarzenia (stacjonarnie oraz online poprzez platformę YouTube) umożliwi obserwację pracy cenionego skrzypka młodym adeptom gry na skrzypcach i melomanom z całej Polski. W trakcie zaledwie kilku dni artysta zaprezentuje się w różnych okolicznościach i rolach – jako pedagog i wirtuoz, w czasie warsztatów gry solowej i orkiestrowej, w sali ćwiczeniowej i na estradzie.


Prometeusz – to spektakl akrobatyczno-taneczny, który poprzez taniec, akrobacje, teatr cieni, elementy ekwilibrystyki cyrkowej i sztuki walki, opowiada fascynującą historię. W widowisku nie chodzi tylko o efektowne popisy akrobatyczne czy taneczne, ale również o przekazanie treści i ciekawej narracji. Jak twierdzą organizatorzy, "oo przedstawienie, w którym aktorom odebrano mowę, a dodano skrzydła". Tłem całej historii jest oświetlenie, scenografia i przede wszystkim muzyka. Szokujące połączenia jazzu, hip-hopu, muzyki bałkańskiej i klasycznej w postaci Vivaldiego.


Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza na seans z cyklu „Człowiek w Zagrożeniu” pt. „Bezmiar” oraz spotkanie z Aleksandrą Dulas z Fundacji SPUNK oraz Robertem Milczarkiem z ‘Seansu Psychologicznego’. Organizatorzy zachęcają do dyskusji i dzielenia się swoimi problemami. To cenne spotkanie dla wszystkich szukających pomocy i zainteresowanych rozwojem człowieka. To również niezwykły wieczór dla kinomanów i wielbicieli sławnej, doskonałej hiszpańskiej aktorki, jaką jest urodzona w 1974 roku w Madrycie Penelope Cruz.  


Przed nami kolejna edycja Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Animacji O!PLA Wiosna 2023. Tym razem na Piotrkowskiej 217, na terenie dawnego kompleksu Odlewni Żelaza Józefa Johna, w  zapomnianej zabytkowej przestrzeni pofabrycznej zobaczymy 11 filmów (w tym 7 dyplomów) w kategorii „Studencka”. Ta kategoria zazwyczaj gromadzi największą widownię na O!PLA. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie tutaj można zobaczyć dzieła młodych twórców, którzy w niedalekim czasie będą przejmować animowaną pałeczkę od starszych klasyków pod opieką których realizowali swe filmy. Warto więc zwrócić uwagę i wyłowić przyszłe gwiazdy polskiego kina.  


Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Polecane wydarzenia w Łodzi

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca