Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łódź się szczepi – szczepienia w szkołach
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dzieci oraz młodzież, których rodzice wyrażą na to zgodę, będą mogły zaszczepić się w szkołach. Miasto koordynuje akcję szczepień w ponad 300 łódzkich podstawówkach i szkołach ponadpodstawowych. 

Ładowanie...
- Od początku sierpnia łódzkie dyrektorzy łódzkich szkół podstawowych oraz podstawowych rozmawiają z miejskimi centrami medycznymi o organizacji szczepień dla uczniów w samych placówkach lub np. w pobliskich przychodniach zdrowia. Według danych, które posiadamy w Łodzi zaszczepione zostało ok. 42 procent osób w wieku od 12 do 19 roku życia, czyli około 18 tysięcy uczniów. 24 tysiące 12-19 latków z Łodzi nie przyjęło zaś szczepionki przeciwko koronawirusowi. I to do tych młodych ludzi – a przede wszystkim ich rodziców - kierujemy naszą akcję - mówi Piotr Bors, dyrektor departamentu pracy, edukacji i kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Przeciwko koronawirusowi szczepione mogą być dzieci i młodzież od 12 roku życia. Osobom od 12 do 18 roku życia może być podana szczepionka Pfizera, a od niedawna również Moderny. Obydwa preparaty podaje się w dwóch dawkach: drugą dawkę Pfizera sugeruje się podać po 21 dniach, zaś Moderny - po 28 dniach. Uczniowie, którzy skończyli 18 rok życia, a decydują się na szczepienie - mogą przyjąć każdą z dostępnych szczepionek. 

- W przypadku młodzieży do 18 roku życia zgodę na szczepienie może wyrazić tylko rodzic, dlatego też łódzkie szkoły, które wyraziły chęć współpracy przy organizacji szczepień - a jest ich na dziś około 80 - już 1 września, na pierwszych spotkaniach z rodzicami przekażą informację, że w tej szkole jest możliwość organizacji szczepień. Akcję szczepień nasze przychodnie będą mogły zorganizować w samej placówce, ale też np. w poradni, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie szkoły – dodaje Szymon Kostrzewski, dyrektor wydziału zdrowia i spraw społecznych UMŁ. 

I takim przykładem może być XXIII Liceum Ogólnokształcące, którego budynek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie poradni należącej do Miejskiego Centrum Medycznego "Widzew" przy al. Piłsudskiego 157. 

- Jesteśmy po rozmowach z przychodnią. Jeśli uczniowie naszego liceum będą zainteresowani szczepieniami - szkoła będzie organizowała wyjścia na konkretną godzinę do pobliskiej nam przychodni – tłumaczy Katarzyna Mielech, wicedyrektor XXIII LO. 

Wydział zdrowia i spraw społecznych UMŁ zaznacza, że w przypadku dzieci w wieku od 12 do 15 roku życia podczas kwalifikacji do szczepienia, którą u lekarza pierwszego kontaktu przechodzi pacjent - konieczna będzie obecność rodzica. Poradnie deklarują wręcz, że tych młodych pacjentów będzie badał lekarz pediatra. 
W przypadku starszych uczniów - od 16 do 18 roku życia - obecność rodzica nie będzie konieczna, aczkolwiek kwestionariusz o stanie zdrowia, który należy dostarczyć przed szczepieniem będzie musiał być podpisany przez opiekunów. 

Miasto posiada dziś 23 punkty szczepień na terenie całego miasta - w tym 3 powszechne punkty szczepień, które są w stanie szczepić nawet 2000 osób dziennie. 
W czwartek 26 sierpnia dyrektorzy łódzkich szkół spotykali się z dyrekcją wydziału zdrowia i spraw społecznych, by wyjaśnić wszelkie wątpliwości, które mieli, a które pozwolą im przekazać rzetelną informację rodzicom na spotkaniach w pierwszych dniach września. 

- Mamy deklarację pełnego wsparcia i pomocy ze strony wydziału zdrowia – podkreśla Elżbieta Modrzejewska, dyrektor wydziału edukacji UMŁ
 

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Polecane wydarzenia w Łodzi

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca