Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
Łodzianin - niezależna strona Łodzi: imprezy, wydarzenia i koncery Łódź 2024, festiwale w Łodzi, zapowiedzi, premiery, dziś w Łodzi

Ćwierćwiecze Festiwalu Komiksu

Data publikacji: 2014-09-05
Jubileuszowa, 25. edycja największego polskiego święta miłośników komiksu i gier odbędzie się w dniach 3-5 października 2014 roku. I tak jak przed rokiem - festiwalowe centrum zlokalizowane zostanie w łódzkiej Atlas Arenie. Gwiazdami tegorocznego MFKiG będą Jean Van Hamme i Grzegorz Rosiński, Andreas Martens oraz Regis Loisel.
Stowarzyszenie Twórców „Contur” organizuje Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi nieprzerwanie od 1991 roku. Przez ponad 20 lat impreza z kameralnego (ale jedynego w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku) takiego wydarzenia w Polsce urosła do wielkiego, trzydniowego święta miłośników sztuki komiksowej i ilustracyjnej (a także wszelkiego rodzaju gier i multimediów) o wymiarze międzynarodowym. MFKiG w obecnym kształcie stawia Łódź w jednym szeregu z miastami-gospodarzami największych tego typu imprez w Europie, odbywających się we Francji, Belgii, Portugalii czy Włoszech. Do Łodzi przyjeżdżają największe sławy światowego komiksu (i coraz częściej także gier, jak choćby Akira Yamaoka – słynny japoński kompozytor muzyki do gier i filmów, który wizytował Łódź w 2011 roku), co jednocześnie przyciąga do Łodzi publiczność nie tylko Polską, ale i zagraniczną.
Po raz pierwszy do Łodzi przyjechać ma Jean Van Hamme - belgijski scenarzysta komiksowy i filmowy, autor takich serii, jak „Thorgal” „XIII” i „Largo Winch”. Swoją obecność na 25. MFKiG zapowiedzieli także: mieszkający w Kanadzie Regis Loisel - rysownik serii „W poszukiwaniu Ptaka Czasu” i „Piotruś Pan”, który pracował też przy disneyowskich animacjach (m.in. „Mulan”) oraz Andreas Martens - rysownik i twórca komiksów „Rork”, „Koziorożec” , „Arq” i „Cromwell Stone”.
Do Łodzi przyjedzie szkocki scenarzysta, autor serii „Sędzia Dredd” i „Batman”, także „2000 AD” Alan Grant oraz Arie Kaplan - amerykański pisarz, scenarzysta, rysownik, twórca gier komputerowych (autor książki "From Krakow to Krypton: The history of Jews in Comics"). Na festiwalu będzie można również spotkać polskich twórców mieszkających na stałe w Belgii – Zbigniewa „Kas” Kasprzaka i Grażynę „Grazę” Fołtyn-Kasprzak (Kas to rysownik m.in. komiksów „Yans”, „Halloween Blues” i „Shooting Star Marylin Monroe”, Graza jest uznaną kolorystką komiksów). Oprócz wyżej wspomnianych gości, przyjadą także Oystein Runde i Ida Neverdahl – norwescy autorzy komiksów; w październiku ukaże się w Polsce ich album pt. „Moskwa”. Lista gości nie jest jeszcze zamknięta. Wśród wielu atrakcji festiwalowych znajdą się m.in. punkty programu przygotowywane wspólnie z Human Ark (studiem pracującym nad animacjami „Tymek i Mistrz” oraz „Diplodok” na podstawie komiksów Rafała Skarżyckiego i Tomka Leśniaka oraz Tadeusza Baranowskiego), Platige Image (animowana wersja serii „Wilq” Bartosza i Tomasza Minkiewiczów) oraz Sound Tropez (wydawca audiobooków nagrywanych na podstawie komiksów: „Żywe Trupy”, „Conan” i „Thorgal”). Organizatorzy szykują sporo wydarzeń związanych z jubileuszem festiwalu, m.in. wystawy i publikacje. Ponadto, wśród zaplanowanych wystaw znajdą się: ekspozycja na temat Lucky Luke’a, kolejna wystawa poświęcona scenarzyście komiksowemu (tym razem jej bohaterem będzie Rafał Skarżycki). Festiwalowe ekspozycje będą prezentowane m.in. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Łódzkim Domu Kultury, Domu Literatury w Łodzi i Poleskim Ośrodku Sztuki. W planach są też obchody 30-lecia „Tajfuna” wykreowanego przez Tadeusza Raczkiewicza oraz prezentacja Illustarteyourself.com i wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa projektu „Pieces Book”. W programie znajdzie się blok poświęcony science fiction. Nie zabraknie stałych stref: Manga Corner, Star Wars, dziecięcej i targowej oraz seansów dedykacji i warsztatów. Jeszcze większa niż przed rokiem będzie strefa gier komputerowych, konsolowych i planszowych, z blokiem teoretycznym wypełnionym spotkaniami z badaczami i twórcami gier.
Do 31 sierpnia 2014 roku można przysyłać prace na konkurs na krótką formę komiksową. W tym roku pula nagród wynosi 20 tysięcy złotych. Tematyka prac jest dowolna, a regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie komiksfestiwal.com. Tam też (jak i na profilu facebook.com/FestiwalKomiksu) będą pojawiały się wszystkie informacje związane z październikowym festiwalem.
Organizatorami MFKiG są Stowarzyszenie Twórców „Contur” i Dom Literatury w Łodzi, sponsorem głównym firma Atlas.

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

JUWENALIA 2024 Uniwersytet Łódzki i UMED

Kiedy: 2024-05-08 - 2024-05-10

15. edycja ŁDZ DUB CLUB

Kiedy: 2024-03-23

Powitanie Wiosny - Klub WILLA

Kiedy: 2024-03-23

Vito Bambino koncert w Łodzi

Kiedy: 2024-04-18

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Wygraj bilety do Kina Charlie!
Kiedy: 2023-08-01 00:00:00 - 2024-08-01 23:55:00

Obserwuj nas
Współpraca