Kultura

Na deskach sceny w Monopolis, już po raz czwarty zobaczymy wyjątkowy teatralny projekt o życiu i twórczości legendarnej meksykańskiej artystki Fridy Kahlo.

Współczesna muzyka rozrywkowa na pewno byłaby inna, gdyby nie było fantastycznej czwórki z Liverpoolu. Jaka by to była muzyka nie wie nikt, ale wszyscy wiedzą, że to 'Bitlesi" nadali jej współczesną formę. Wyprodukowali nieprawdopodobną ilość przebojów. Właściwie każda ich piosenka cieszy się dzisiaj mianem kultowej. Wymyślili mnóstwo brzmień a ich pomysły aranżacyjne współcześnie święcą triumfy i nic nie wskazuje, aby w muzyce kiedykolwiek pojawiło się znowu czterech geniuszy naraz w tak jednolitym zestawie. Jednym zdaniem - to się już nie powtórzy. Czy można stawiać tak śmiałe tezy? Każdy, kto interesuje się muzyką rozrywkową doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że w tym przypadku można. Dlatego zawsze warto posłuchać oryginalnych pomysłów na muzykę 'The Beatles", spróbować jak smakuje inne podejście, inne spojrzenie na ich twórczość.

Vincent van Gogh to artysta doceniony dopiero po śmierci. Tak często dzieje się z twórcami niezwykle awangardowymi, przełamującymi wszelkie konwenanse i wyznaczone tory nie tylko w sztuce, ale i w życiu. Urodzony w 1853 roku w Holandii, uważany jest za twórcę postimpresjonizmu. Krążące legendy o własnoręcznie obciętym z miłości do prostytutki uchu, czy opinie o nadużywaniu absyntu dodają życiu twórcy posmaku skandalu. Vincet van Gogh był w istocie postacią fatalną i nieszczęśliwą. Zmarł w wieku 37 lat, popełniając samobójstwo. Któż nie zna jego dzieł? Czy jest chociaż jedna wrażliwa osoba na świecie, która nie uległa fascynacji jego obrazami i malarskimi wizjami? Teraz jego dzieła ukażą nam się w sposób zupełnie ekscytujący. Multimedialna wystawa 'VAN GOGH Multi-Sensory Exhibition' wciąga, pochłania i kompletnie zmienia nasze wyobrażenie o tradycyjnym zwiedzaniu galerii i muzeów.

Jak co roku, Łódź stanie się stolicą polskiego teatru, za sprawą jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W tym roku, już po raz 29. wydarzenie otwiera cykl najważniejszych polskich festiwali teatralnych, a tym razem odbywa sie pod hasłem "Wojna. Kobieta. Teatr". Tradycyjnie od 1994 roku, miejscem festiwalu jest Teatr Powszechny. Na początek wystąpi Krystyna Janda w mistrzowskim pokazie autorskim. Odbędzie się także spotkanie z artystką. Bilety już w sprzedaży!

Wszyscy znamy film Andrzeja Wajdy pt. "Ziemia obiecana" oparty na powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem, ale nie każdy z nas zna tę historię z perspektywy baletu. Czy spektakl w Teatrze Wielkim wiernie odtworzy klimat starej Łodzi ? Skoro "Ziemia obiecana" zostaje przedstawiona w formie baletu, to na pewno widzów czeka dużo niespodziewanych wrażeń.

Czy to najlepsza polska komedia dla pań? Na pewno jest to hit, który przyciąga rzesze widzów w każdym wieku na wielu scenach w kraju i za granicą. Spektakl łączący elementy kabaretu, musicalu i farsy. W sposób niezwykle dowcipny cztery przyjaciółki, które świetnie się bawią, rozprawiają na tematy powszechnie uważane za wstydliwe, trudne i tabu. Udowadniają, że najlepszym lekarstwem jest po prostu dobry humor. Ich perypetie wzruszają publiczność do łez, a jednoczenie bawią, bo są przesycone dowcipem w najlepszym wydaniu. Wszystkie bohaterki mają świadomość upływającego czasu, który ich nie oszczędza, ale nie zamierzają się załamywać, wolą to zaakceptować jako coś co wpisane jest w życie każdej kobiety, która przekracza przełomową liczbę 50 lat. "Klimakterium i już" jest jedną z najczęściej wystawianych komedii w ostatnich latach na deskach teatrów w całej Polsce.

Maciej Maleńczuk zaczynał jako uliczny śpiewak, przez 8 lat grał na gitarze akustycznej i śpiewał na ulicach Warszawy i Krakowa. Obecnie jest uważany za jednego z najbardziej awangardowych i kontrowersyjnych polskich artystów muzycznych. Wydał wiele albumów i grał w filmach. Jest postacią telewizyjną okreslaną mianem celebryty, choć w odróżnieniu od typowych celebrytów, zasłużył na swoja popularność. Nie można go przypisać do jednego gatunku myzycznego, ale jego ulubioną formą jest blues.

Drugi koncert z cyklu Noworocznych Koncertów w Filharmonii Łódzkiej: Orkiestra Księżniczek, to bestseller na polskiej scenie muzycznej. Na scenie pojawią się laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozi skrzypiec, fortepianu, wspaniali soliści międzynarodowej estrady, artyści występujący w największych polskich i światowych salach koncertowych. To prawdziwa uczta dla melomanów kochających bardziej bezpośredni kontakt z artystami. W tym bajkowym świecie każdy może bujać się w rytm ulubionych klasycznych przebojów oraz śpiewać wraz z solistami najpiękniejsze, wiedeńskie i operetkowe melodie.

Melomanów nie powinno ominąć to muzyczne wydarzenie, ponieważ wiolonczela konweniuje z fortepianem w sposób szczególny, a na scenie kameralnej Teatru Wielkiego będzie można posłuchać niezwykłego duo. Fudala/Rot Duo lubi wyzwania. Młodzi polscy muzycy nie boją się podejmować trudnych tematów. Powodem dla którego zdecydowali się na współpracę jest wspólna potrzeba promowania zapomnianej muzyki polskich kompozytorów. Tym razem jednak, na Scenie Kameralnej Teatru Wielkiego posłuchamy utworów Fryderyka Chopina oraz Johannesa Brahmsa. Zapowiada się zatem wieczór z iście romantycznej epoki.

Kim jest bard? Współcześnie tym mianem określa się wybitnego artystę, wykonującego własne, literacko i muzycznie opracowane utwory z towarzyszeniem instrumentu. Zwykle jest to gitara. Jego piosenki są komentarzami otaczającej rzeczywistości. Dawniej byli to wędrowni pieśniarze opiewający bohaterskie i tragiczne wydarzenia, choć śpiewali także o miłości. W kontekście historycznym bardami nazywamy tych, którzy robili to na terenie dawnej Anglii i Szkocji. We Francji byli to trubadurzy. W naszej częsci europy nazywano ich rybałtami. W dzisiejszej muzyce popularnej za jednego z największych bardów świata uważa się Boba Dylana. W Polsce natomiast mianem współczesnego barda określany był Jacek Kaczmarski. Nie oni jednak będą głównymi bohaterami wieczoru w Teatrze Muzycznym.

Joanna Hrk malując skupia się na swojej interpretacji rzeczywistości. Jej prace malarskie zaliczane są do nurtu realizmu magicznego. Ukazując na pozór zwyczajny świat, który jednak odbiega od normalności, ze względu na tajemnicze złożenie osób, zwierząt i miejsc. Styl ten, czerpiący inspirację z malarstwa metafizycznego, można traktować jako specyficzną formę surrealizmu.

"Ta ostatnia niedziela" i "Umówiłem się z nią na dziewiątą" oraz inne znane szlagiery z lat 20tych i 30tych ubiegłego wieku usłyszymy w Akademii Muzycznej w wykonaniu specjalnym. Specjalnym, ponieważ wystąpią młodzi adepci sztuki muzycznej. Czeka nas zatem prawdziwy powiew świeżości w tym co tak dobrze znamy....