Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

FOTOFESTIWAL Międzynarodowy Festiwal Fotografii
img.php?id=7497 border=


Fotofestiwal jest największym wydarzeniem poświęconym sztuce fotografii w Polsce. W tej edycji przygotowano 3 ścieżki tematyczne.


Ładowanie...
Jego początki sięgają 2001 r. Zaczęło się od studenckiej inicjatywy Wydziału Socjologii UŁ, która bardzo szybko przerodziła się w międzynarodowej rangi forum wyznaczające kierunek rozwoju fotografii w Polsce i na świecie i przyciągające z roku na rok coraz więcej uczestników, w tym artystów i specjalistów spoza kraju. Jest to impreza cykliczna, odbywająca się w Łodzi w maju lub czerwcu dzięki współpracy Fundacji Edukacji Wizualnej, Łódź Art. Center, Fabryki Sztuki oraz Urzędu Miasta Łodzi. Dzięki umieszczeniu wystaw, projekcji, panelów czy warsztatów w postindustrialnych przestrzeniach kamienic i fabryk, a w szczególności nowoczesnym kompleksie Art Inkubatora, festiwal ukazuje również architektoniczną unikatowość Łodzi. Od 2016 roku partnerem Fotofestiwalu jest Łódzkie Centrum Wydarzeń. Tegoroczna edycja odbędzie się między 13-30.06. i dotyczyć będzie metafizyki oraz duchowych, niematerialnych poszukiwań człowieka. Najbliższa edycja także wspierana będzie przez ŁCW, ale ze względu na ciągłe zwiększanie jakości proponowanych w programie wydarzeń, a także z uwagi na światową już rangę festiwalu, organizatorzy otrzymają dodatkowe środki finansowe. Nowy dyrektor Centrum, Pan Maciej Łaski nie ma wątpliwości, że działania Fundacji Edukacji Wizualnej oraz idea festiwalu wspieranego przez uznanych artystów oraz odwiedzanego przez międzynarodową publiczność powinny zostać docenione. Dodatkowym atutem wydarzenia jest wybór lokalizacji, które nawiązują do charakteru miasta i promują jego walory.

FOTOFESTIWAL 2019 Fotofestiwal odbędzie się, jak zawsze, w Art_Inkubatorze i OFF Piotrkowska – a wystawom z programu głównego towarzyszyć będą: wystawy Grand Prix, wystawy w przestrzeni miejskiej, pokazy slajdów, projekcje filmowe, warsztaty i fotospacery, przeglądy portfolio, imprezy i działania edukacyjne. W tym roku wydłużeniu uległ czas trwania festiwalu.
Archeolodzy potwierdzili wiele przykładów świadczących o tym, że nawet prymitywny człowiek z epoki żelaza i brązu był zaangażowany w praktyki nadprzyrodzone. Abstrakcyjne myślenie i uznawanie królestw, które są niedostrzegane przez nasze zmysły, odróżnia nas od wszystkich gatunków. Prawdopodobnie rozwinięta inteligencja, wyobraźnia i duchowość były głównymi czynnikami, które determinowały ewolucyjną złożoność struktur społecznych Homo Sapiens i życie wewnętrzne objawiające się kulturą, nauką i religią. Animizm, pogaństwo, politeistyczne i monoteistyczne religie oraz wierzenia w mistyczne moce były głównymi źródłami formowania się grup i postrzegania świata przez ostatnie tysiące lat. Dziś w epoce postindustrialnej, zdominowanej przez naukę, technologię i racjonalne myślenie, sfera metafizyki jest prawdopodobnie mniej widoczna w codziennym życiu ludzi. Duchowość jest najczęściej wyrażana przez różne rodzaje praktyk religijnych i kultów związanych z daną kulturą. Wydaje się jednak, że to znacznie szersza i złożona część naszego życia - również ateiści twierdzą, że przeżywają wiele duchowych, irracjonalnych doświadczeń. Być może jesteśmy istotami duchowymi?
XXI wiek to także czas wielkich odkryć w dziedzinie genetyki, biotechnologii, fizyki i astronomii. Jednak niektóre z głównych hipotez naukowych dotyczących stworzenia i natury wszechświata nie są antagonistyczne wobec teorii metafizycznych i teologicznych. Niemniej jednak większość koncepcji pozostaje hipotezami, a pochodzenie materii, czasu, przestrzeni, energii i życia jest nadal niewytłumaczalne. Wszechświat, nasze mózgi i nasze dusze są największymi tajemnicami i wydaje się, że te pojęcia pozostaną niezmienione przez jakiś czas. Fotofestiwal w 2019 postara się przybliżyć, jak właśnie te poszukiwania ludzkości – niematerialne, duchowe, zmysłowe, ezoteryczne – pokazuje fotografia. I czy jest w stanie pokazać coś, co jest niewidzialne?

Zaproponowano trzy główne ścieżki tematyczne:
1. Duchowość, transcendencja, mistycyzm, wspólnoty i rytuały
Piotr Zbierski, światowa premiera nowego projektu
Nicola Lo Calzo opowie o rytuałach odzwierciedlających doświadczenia kolonialne
2. Nauka, zrozumienie, metafizyka
David Fathi, Ostatnia droga nieśmiertelnej kobiety
Henrik Spohler, Data flow
Klaus Pichler, To zmieni Twoje życie na zawsze
3. Niewyjaśnione zjawiska, duchy i zjawy
Wystawa grupowa, kurator: Franek Ammer:
fotografia archiwalna, kurator: Brad Freuheim

Fotofestiwal odbędzie się 13 – 30 czerwca 2019 w Art-Inkubatorze oraz OFF Piotrkowska

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca