Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Spacer z Łódzkim Szlakiem Kobiet
Łódzki Szlak Kobiet zaprasza na tradycyjny, zaduszkowy spacer przypominający o losach kobiet, które spoczywają na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Ładowanie...
W 2021 roku organizatorzy proponują dwa spacery po łódzkich nekropoliach:
•    30 października, godz. 11.00, spacer po cmentarzu na Dołach, 
•    31 października, godz. 11.00, spacer po Starym Cmentarzu przy Ogrodowej
 
Stary Cmentarz w Łodzi to najstarszy cmentarz łódzki, a pochówki na nim rozpoczęto zaraz po zamknięciu w 1855 roku cmentarza znajdującego się wokół Kościoła Najświętszej Maryi Panny przy placu Kościelnym. Dziś nekropolia podzielona jest na część katolicką, ewangelicką i prawosławną, a każda z nich mieści unikatowe zabytki sztuki sepulkralnej.
 
Organizatorzy zapraszają na listopadowy spacer po Starym Cmentarzu w Łodzi. Uczestnicy odwiedzą groby niezwykłych kobiet, zarówno tych dobrze znanych, jak i tych nieco zapomnianych. Każda z nich swoimi dokonaniami – w dziedzinie sztuki, nauki czy polityki – zapisała się w dziejach naszego miasta. Będzie można wysłuchać opowieści o harcerkach zaangażowanych w walkę zbrojną oraz o mogile harcerek, które spoczywają tu po tragicznym wypadku na jeziorze Gardno, o żołnierkach ZWZ AK (m.in. tragicznej historii Maryli Biedermann), o zaangażowanych w swoją pracę przełożonych pensji dla dziewcząt, twórczyniach Łodzi akademickiej i wykładowczyniach Uniwersytetu Łódzkiego i Szkoły Filmowej.

Zbiórka: przy bramie wejściowej na cmentarz katolicki przy ul. Ogrodowej
Prowadzenie: Ewa Kamińska-Bużałek, Anna Musiałowicz
Udział jest bezpłatny.
 

Imprezy w Łodzi

Wyszukiwarka

Łodzianin: łódzkie konkursy

  • Konkurs

Obserwuj nas


Współpraca