Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
Łodzianin - niezależna strona Łodzi: imprezy, wydarzenia i koncery Łódź 2024, festiwale w Łodzi, zapowiedzi, premiery, dziś w Łodzi

Kobiety wobec wojny - kino Charlie

Data publikacji: 2022-03-02
Dzień Kobiet - to wyjątkowe święto zwykłyśmy i zwykliśmy obchodzić w znacznie lepszych nastrojach. Dziś jak nigdy musimy być solidarni z Ukrainą. Tego dnia kino Charlie we współpracy z Ukraina! Festiwal Filmowy zaprasza na pokazy dwóch znakomitych filmów ukraińskich reżyserek, filmów opowiadających o ludziach postawionych wobec sytuacji ekstremalnej, jaką jest wojna. Ta wojna.

Pomoc dla Ukrainy:
Cały dochód z biletów przeznaczony zostanie na rzecz uchodźców z Ukrainy. Dodatkowe wpłaty będzie można przekazywać do specjalnych puszek.
 

O FILMACH:
 
 
Godz. 19:00
ZŁE DROGI
(Погані дороги) reż. Natalia Worożbyt, dramat, Ukraina 2020,
 
104’kMężczyzna podający się za nauczyciela zostaje zatrzymany przez wojsko na punkcie kontrolnym. Dwie nastolatki czekają na swoich chłopaków-żołnierzy na zniszczonym placu miejskim. Dziennikarz jest przetrzymywany w niewoli i brutalnie atakowany. Młoda kobieta przeprasza starsze małżeństwo za przejechanie ich kurczaków. Cztery historie rozgrywające się na tle dróg Donbasu, naznaczone dezorientacją, paranoją i terrorem, które kwestionują pojęcie prawdy.
Film zdobył nagrodę Verona Film Club Award w trakcie Międzynarodowego
Tygodnia Krytyki w Wenecji oraz był ukraińskim kandydatem do Oscara 2021.
 
Godz. 21:00
MOJA WOJNA
(Моя війна) reż. Masza Kondakowa, dokumentalny, Ukraina 2020, 68’

Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych.
Reżyserka udaje się na do strefy, gdzie się toczy walka, aby pokazać codzienne życie Lery (Waleria), Jaskry (Ira) oraz Wiedźmy (Ołena). Lera (Waleria Burłakowa) jest dziennikarką, która zaciągnęła się do wojska, a po tym jak jej ukochany zginął w walce, jeszcze mocniej zaangażowała się w wojnę. Wiedźma (Ołena Lubynecka) przed 2014 kierowała siecią sklepów, a obecnie dowodzi oddziałem strzelców moździerzowych i mieszka na froncie, z dala od swoich dzieci. Jaskier (Iryna Iwanusz) – lekarka, była wolontariuszką od początku konfliktu zbrojnego. Straciła obie nogi z powodu nadepnięcia na minę podczas akcji ratunkowej. Teraz musi walczyć w Kijowie, z dala od frontu, aby zdobyć nowe miejsce w społeczeństwie. Każda z tych kobiet miała inny los, ale każdy z nich został zdeterminowany wojną.
Wydarzenia na Donbasie dotykają milionów Ukraińców, jednak dla bohaterek filmu wojna nie jest taka sama, gdyż każda z nich toczy swoją własną wojnę.
Film otrzymał nagrodę publiczności na 6. Ukraina Festiwalu Filmowym w Warszawie.

W Kinie Charlie prowadzona jest także zbiórka rzeczy potrzebnych uchodźcom:
- koce, śpiwory, pościel, ręczniki
- kurtki przeciwdeszczowe, bluzy sportowe, dresy damskie męskie i dziecięce
- bielizna damska, męska i dziecięca
- środki czystości i higieniczne - szczególnie pampersy, podpaski, mokre chusteczki, pasty do zębów, szampony
- woda butelkowa (w zgrzewkach)
- latarki, zapałki, świeczki, power banki, baterie, telefony komórkowe
- zestawy wyposażenia medycznego
- produkty żywieniowe: mleka modyfikowane dla dzieci, słoiczki i kasze, dania instant i suchy prowiant jak np. batony proteinowe, napoje energetyczne
 
Kiedy: 2022-03-08 19:00
Gdzie: Kino Charlie, ul. Piotrkowska 203/205 Łódź

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

Wystawa w Galerii 'Politechnika'

Kiedy: 2024-01-24 - 2024-02-15

BEKSIŃSKI.LIVE 2024 w Łodzi

Kiedy: 2024-02-10

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Wygraj bilety do Kina Charlie!
Kiedy: 2023-08-01 00:00:00 - 2024-08-01 23:55:00

Obserwuj nas
Współpraca