Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
„Spotkanie z Mistrzem” z udziałem Mariusza Patyry

SPOTKANIE Z MISTRZEM z udziałem Mariusza Patyry

Data publikacji: 2023-05-01
Lekcje mistrzowskie, kurs orkiestrowy oraz koncerty w ramach projektu pn. „Spotkanie z Mistrzem” to jedyna taka okazja, by w krótkim czasie lepiej poznać międzynarodowej sławy skrzypka Mariusza Patyrę, który gościć będzie w Akademii Muzycznej w Łodzi. Hybrydowa formuła wydarzenia (stacjonarnie oraz online poprzez platformę YouTube) umożliwi obserwację pracy cenionego skrzypka młodym adeptom gry na skrzypcach i melomanom z całej Polski. W trakcie zaledwie kilku dni artysta zaprezentuje się w różnych okolicznościach i rolach – jako pedagog i wirtuoz, w czasie warsztatów gry solowej i orkiestrowej, w sali ćwiczeniowej i na estradzie.
Wydarzenia w ramach „Spotkania z Mistrzem” odbędą się w dniach 6, 8, 10 i 11 maja 2023 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a oraz w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Gdańskiej 32. Wstęp wolny. 
 
Mariusz Patyra kształcił się m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Hanowerze i Cremonie. Od 2018 roku prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Do jego największych osiągnieć́ należy zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Premio Paganini (Genua 2001). Sukces ten osiągnął jako pierwszy Polak, zdobywając ponadto nagrodę̨ specjalną za najlepsze wykonanie kaprysów patrona konkursu oraz kopię jego skrzypiec Il Cannone [Armata]. Jest również̇ finalistą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Antonio Stradivariego w Cremonie (1988), laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Józefa Joachima w Hanowerze (1997), laureatem IV nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Carla Nielsena w Odense, nagrody specjalnej Odense Symfoniorkester (2000), a także włoskiej nagrody Premio Pressenda 2006. W 2006 roku uhonorowany został stypendium Japan Music Foundation JESC. Koncertował w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Ameryce Południowej, współpracując z takimi zespołami, jak m.in. Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra della Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra Sinfonica di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie czy Orkiestrą Sinfonia Varsovia. 

Harmonogram wydarzeń zaplanowanych w ramach „Spotkania z Mistrzem” w Łodzi wypełnią kursy orkiestrowe i lekcje mistrzowskie. Ich owocem będą dwa koncerty.
 
Pierwszy z nich – symfoniczny – odbędzie się w poniedziałek 8 maja w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi (godz. 18.00).
W programie koncertu znalazły się I i II Suita z baletu „Trójgraniasty kapelusz” Manuela de Falli. Zwycięzca Konkursu Paganiniego wykona również I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6 patrona słynnego muzycznego turnieju. Tego wieczoru Mariuszowi Patyrze partnerować będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Jerzego Swobody.
Drugi koncert w wykonaniu mistrza i studentów usłyszymy w czwartek 11 maja o godz. 18.00 w Sali Balowej Pałacu Akademii Muzycznej.
 
Zajęcia z Mariuszem Patyrą to dla studentów i uczniów wyjątkowa szansa na zdobywanie wiedzy pod okiem niekwestionowanego autorytetu. Hybrydowa formuła wydarzenia (stacjonarnie oraz online poprzez platformę YouTube) umożliwi obserwację pracy cenionego artysty młodym adeptom gry na skrzypcach i melomanom z całej Polski. Ponadto celem projektu jest promocja łódzkiego ośrodka akademickiego jako atrakcyjnego miejsca do studiowania, dającego możliwość współpracy z międzynarodowej sławy wykonawcą. 
 
„Spotkanie z Mistrzem” jest projektem organizowanym przez Akademię Muzyczną w Łodzi oraz Stowarzyszenie Promocji Inicjatyw Artystycznych Operativa. Zadanie publiczne Łódź Akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2022/23 finansowane jest z Budżetu Miasta Łodzi. Więcej informacji:: https://www.amuz.lodz.pl/pl/wydarzenia/spotkanie-z-mistrzem
 
WSTĘP WOLNY:
Kiedy: 2023-05-06
Do kiedy: 2023-05-11
Gdzie: Akademia Muzyczna w Łodzi

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

Łódź Design Festival 2024

Kiedy: 2024-05-21 - 2024-05-26

JUWENALIA 2024 Uniwersytet Łódzki i UMED

Kiedy: 2024-05-08 - 2024-05-10

15. edycja ŁDZ DUB CLUB

Kiedy: 2024-03-23

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Wygraj bilety do Kina Charlie!
Kiedy: 2023-08-01 00:00:00 - 2024-08-01 23:55:00

Obserwuj nas
Współpraca