Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
Łodzianin - niezależna strona Łodzi: imprezy, wydarzenia i koncery Łódź 2024, festiwale w Łodzi, zapowiedzi, premiery, dziś w Łodzi

Fab_In - festiwal dźwięku w Łodzi

Data publikacji: 2023-09-20
"Field Improvisation Festival" to festiwal sztuki dźwięku. Artyści, których usłyszymy tworzą muzykę opierając się o field recording.   

Każdy z nich ma odmienne doświadczenia artystyczne i sięga do różnych korzeni. Obok muzyków wywodzących się z akademickiej sztuki audiowizualnej, pojawią się też znawcy subkulturowych nurtów muzyki industrialnej oraz elektronicznej. Nie zabraknie również samouków, którzy zaskoczą nas innowacyjnością. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem 3xK – kolektyw, kobieta i kakofonia.


FAB_IN 4, czyli Kolektyw / Kobieta / Kakofonia:


Kolektyw, dla podkreślenia znaczenie wspólnoty, współpracy i wspólnego celu grupy jednostek łączących swoje siły, dla najlepszych rezultatów. To kolektyw tworzy tę ważną przestrzeń dla wzajemnego wsparcia, empatii i akceptacji. Wspólnota kolektywu ma siłę, by wywołać większe zmiany, wpływać na społeczeństwo i przyczyniać się do kreatywnego rozwoju jednostek.


Kobieta, bo odgrywa kluczową rolę nie tylko w tworzeniu kolektywu, ale także w jego utrzymaniu. Jej siła tkwi w zdolności do współdziałania, współodczuwania, zrozumienia i dążenia do równowagi. To kobieta łagodzi napięcia i rozwiązuje konflikty, a jej intuicja i empatia pomagają budować więzi społeczne. Dla kolektywu jest także inspiracją, katalizatorem skupiającym uwagę na wspólnych celach i wartościach.

Kakofonia, bo różnice, konflikty i brak harmonii są wszędzie. Hałas, chaos i dezintegracja dźwięków, które kakofonia w sobie nosi, to symbole różnic i niezgodności występujących w kolektywie. Wszędzie tam, gdzie obecne są różnorodność i indywidualne perspektywy, pojawia się właśnie ona. Jest wyznaniem, które wymaga poszukiwania równowagi i wzajemnego zrozumienia aż do przekształcenia kakofonii w piękno harmonii. Kakofonia dotyka także kobiet, bo świat od zawsze rządzi się nierównością i stereotypami. Ta kakofonia ograniczeń może jednak przekształcić się w siłę.

 

Program festiwalu:


13 października 2023, godz. 12.00
TOMEK MIRT
Warsztaty dźwiękowe: Jaki sens mają syntezatory modularne w epoce wirtualnych instrumentów?

13 października 2023, godz. 19.00
BARTŁOMIEJ TALAGA
Instalacja audio-reaktywna: Stu_dni dno z cyklu Tremor


13 października 2023, godz. 20.00
MIRT/ TER (PL)
Karolina Preuschl (AU)
Bu.d.d.A. (Chris Sigdell) (CH) and Sascha Stadlmeier (EMERGE) (DE).
[wydarzenie towarzyszące]


13 października 2023, godz. 23.00
PRZESTRZEŃ, ul. Piotrkowska 217, bilet 40 zł.
RENDER AFTER
EBM/ TECHNO/ ELECTRO/ EXPERIMENTAL
SIX (Łódź)
LENA (Łódź)
ONESOMEONE (Łódź)
ZELDE743 (Łódź)
M_OZOG (Łódź)
SKROTTEN (Łódź)
VIDEO:
OH.AH.DV (Łódź)


14 października 2023, godz. 20.00
B°TONG (CH)
Kolektyw Pełnia (PL)
[wydarzenie towarzyszące]


14 października 2023, godz. 23.00
PRZESTRZEŃ, ul. Piotrkowska 217, bilet 20 zł.
CIENIE AFTER
DARKER DISCO
Solowinski (Warszawa)
Messing (Wrocław)
Adi (Hamburg/3city)
Miernik (Łódź)
Wydarzenie odbywa się w ramach programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Teatr 2023
Organizator: Fabryka Sztuki w Łodzi
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Urząd Miasta Łodzi
Partnerzy: Teatr CHOREA, Prohelvetia, Austriackie Forum Kultury Warszawa
Partnerzy medialni: Radio Kapital, Studenckie Radio Żak w Łodzi, Glissando
Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Program dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.


 Artyści:


Bartłomiej Talaga (PL)
Artysta multimedialny. W swojej twórczości posługuje się fotografią, dźwiękiem, video i instalacją.
Interesuje go przenikanie się dziedzin sztuki, gdzie dźwięk, obraz i przestrzeń wzajemnie się napędzają prowokując energetyczne impulsy. Częstotliwość powstałej audio/wizualnej interferencji prowadzi do brzmienia – głównego tworzywa jego artystycznej praktyki.
Absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. W nauczaniu dzieli się własnym doświadczeniem – stawia na celowość i zasadność czynionych gestów, które prowadzić mają do osobistej i autentycznej wypowiedzi. Współtwórca magazynu TON (ton-mag.pl). Projektant książek fotograficznych.
http://www.bartlomiejtalaga.pl


Bu.d.d.A. (DE/CH)
Twórczość Bu.d.d.A. porównywalna jest do brzmienia Troum, dokonań Briana Eno w swoim najbardziej ambientowej okresie. W rzeczywistości duet opiera się na dziedzictwie NID (1995-2005), którego Chris był członkiem i który wydał płytę na Auf Abwegen przed rozpadem i rozejściem się. NID, wraz z Maeror Tri, mogą być postrzegani jako innowatorzy niemieckiej (mrocznej) muzyki ambient.


Sascha Stadlmeier (EMERGE) i Chris Sigdell (B°TONG)
To medytacyjno – ambientowy zespół dwóch artystów, w których w przeciwieństwie do swoich solowych zespołów grają w nim na gitarze i skrzypcach. Od momentu powstania w Barcelonie 2019 duet wydał kilka EP-ek i – pomimo pandemii – odbył dwie wyprzedane trasy po Niemczech. Drugi razem z N (Hellmut Neidhardt, Denovali Records).


MIRT/ TER (PL)
Projekt powstał w 2013 roku z myślą o występach na żywo, jako dopełnienie solowej działalności dwójki artystów – Magdy Ter i Tomka Mirta. W naturalny sposób jest wypadkową tego, co można znaleźć na ich płytach. Wspólnym mianownikiem są wykorzystywane media – systemy modularne, improwizacja oraz unikanie wirtualnych środowisk do tworzenia muzyki. Jest to jednak tylko trwała cecha, a nie kategoryczna deklaracja artystyczna. To co istotne to amalgamat inspiracji, które rozciągają się pomiędzy najbardziej pierwotnymi odmianami muzyki, latynoską i afrykańską rytmiką, gamelanem i kulturą gongów z Wietnamu, ambientem i environmental music, czerpiącymi z doświadczeń muzyki czwartego świata, field recordingiem oraz nieoczywistymi rejonami muzyki tanecznej – tym co transowe i repetytywne.
mirt.bandcamp.com | t-e-r.bandcamp.com


Karolina Preuschl (AT)
Voice, Electronics, Bass
FRAGMENTY
Fragmenty niekończącego się eksperymentu. Fragmenty nigdy wcześniej nie granej piosenki o miłości. Fragmenty dzieciństwa, które wydaje się takie dziwne. Fragmenty osoby zastanawiające się, co to znaczy być całością. Fragmenty dźwięków unoszące się w powietrzu jak duchy. Fragmenty pomysłów, które są podobne do ryb. Trudne do uchwycenia. Fragmenty chwil, rozmyte i wyblakłe. Fragmenty fragmentów.
Karolina Preuschl, ur. 1991, mieszka i pracuje jako artystka i muzyk w Wiedniu. Studiowała malarstwo kontekstualne na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Jej twórczość to mieszanka dźwiękowych eksperymentów i brzmienia własnego głosu, zabawy językami i słowami oraz tworzenia interludiów performatywnych.
www.karolinapreuschl.com

B°TONG (CH)
B°TONG to Chris Sigdell, były członek niemieckiej eksperymentalnej grupy industrialnej NÍÐ (1995 - 2005). B°TONG w swojej twórczości sięga do najgłębszych rejonów muzyki eksperymentalnej, ambientu. Ugruntował swoją pozycję jako uznany profesjonalny artysta pejzaży dźwiękowych. Jego muzyka to wybór mrocznych, ponurych warstw dźwięku, wysokich tonów i dziwnych elektronicznych dźwięków, które przywołują skojarzenia obrazów ciemności i spokoju, samotności, lodowatej polarnej nocy lub odpowiednika podwodnej podróży w otchłani bez dna. Aby stworzyć te wyimaginowane ścieżki dźwiękowe używa sampli i nagrań terenowych, które przetwarza w programach komputerowych razem z nagraniami własnego głosu i/lub innych sampli wokalnych. Chris Sigdell używa mikrofonu, metalu, elektrycznych gadżetów i różnych przyborów kuchennych. Wygenerowane w ten sposób dźwięki są przepuszczane przez różne efekty, dając mu charakterystyczne brzmienie B°TONG, dzięki któremu Aquarius Records zyskał przydomek „Dronelord”.
https://www.btongmusic.com

KOLEKTYW PEŁNIA (PL)
OBRZĘDY DŹWIĘKOLECZNICZE – KONCERT MULTIMEDIALNY
Obrzędy dźwiękolecznicze – koncert multimedialny inspirowany powieścią Empuzjon Olgi Tokarczuk oraz eksperymentalnymi słuchowiskami radiowymi Johna Cage'a. Autorki eksplorują przestrzenie sokołowskiego pejzażu, zarówno wizualnie jak i dźwiękowo w poszukiwaniu nowych, unikalnych jakości i brzmień. Głosy czterech kobiet rozbrzmiewają pośród murów dawnego sanatorium doktora Brehmera, mieszają się z szumami pobliskich lasów. Opowiadają na nowo znaną historię, tworzą rytuały, w których czas i przestrzeń zapętliły się. Kim one są? Empuzami? Tuntschi? Ludzkimi istotami? Smugami? A może kimś zupełnie innym… Utwór łączący elementy słuchowiska, koncertu, oraz instalacji multimedialnej powstał podczas rezydencji artystycznej Kolektywu Pełnia organizowanej przez Fundację In Situ w Sokołowsku, gdzie rozgrywa się akcja książki. Na podstawie performensu powstało również słuchowisko radiowe transmitowane na antenie radia Kapitał.
KOLEKTYW PEŁNIA poszukuje nowej sound art’owej formy wyrazu łączącej sztuki wizualne (malarstwo, animacja poklatkową, video) z technologiami i rozszerzonymi technikami wykonawczymi stosowanymi dzisiaj w muzyce współczesnej czy szeroko rozumianej muzyce nowej. W procesie twórczym dla kolektywu niezwykle ważna jest metodyka pracy. Od idei, przez eksplorację i łączenie ze sobą wybranych środków po dostrojenie efektu do konkretnej przestrzeni. Podstawowe narzędzia to materiały field recordingowe, video, rysunek, w ostatnim czasie głos a także subtelny zwrot ku choreografii. Punktem wyjścia w podejmowanych problemach jest myśl Schaefferowska, w tym traktowanie przedmiotów na równi z instrumentami oraz myśl Schaferowska o pejzażu dźwiękowym jako globalnej kompozycji, wyabstrahowanie z niej konkretnych wątków i szukanie wzajemnych wpływów i zależności między nimi (jak w przypadku „Pleasure of Items”).
Kolektyw Pełnia tworzą artystki multidyscyplinarne związane z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi: Aleksandra Chciuk (założycielka; prowadzi Pracownię Audiosfery w Instytucie Fotografii i Multimediów) Joanna Dreczka, Alicja Pangowska (studentki malarstwa), Natalia Kędzierska (studentka fotografii i multimediów).

 

 

Kiedy: 2023-10-13 12:00
Do kiedy: 2023-10-14 20:00
Gdzie: Fabryka Sztuki w Łodzi

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

15. edycja ŁDZ DUB CLUB

Kiedy: 2024-03-23

Powitanie Wiosny - Klub WILLA

Kiedy: 2024-03-23

Vito Bambino koncert w Łodzi

Kiedy: 2024-04-18

Sakura Festival w Łodzi

Kiedy: 2024-02-24 - 2024-02-25

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Wygraj bilety do Kina Charlie!
Kiedy: 2023-08-01 00:00:00 - 2024-08-01 23:55:00

Obserwuj nas
Współpraca