Kultura

Na deskach sceny w Monopolis zobaczymy wyjątkowy teatralny projekt o życiu i twórczości legendarnej meksykańskiej artystki Fridy Kahlo.

W Filharmonii Łódzkiej usłyszymy wyjątkowy koncert wybitnych pianistów: Adama Makowicza i Leszka Możdżera, którzy wracają do wspólnych koncertów po 18 latach przerwy. W programie: standardy jazzowe, kompozycje własne, improwizacje.

Jak spędzić dobrze wolny czas, jednocześnie pomagając? Odpowiedź jest prosta: wybrać się na koncert charytatywny WOŚP organizowany w Klubie Wytwórnia w Łodzi, w ramach 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku zbiera środku na walkę z sepsą. W czasie koncertu usłyszymy takie gatunki muzyczne jak muzyka filmowa i musicalowa i gospel.

Spotkanie autorskie na temat niezwykle ciekawej pozycji książkowej o łódzkim świecie przedwojennej literatury. To niezwykła książka, która odkrywa dla nas zupełnie nieznane historie. Coś dla poszukujących i ciekawych.

Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne co roku organizuje swoją wystawę. Warto zobaczyć tegoroczne nagrodzone prace i nie tylko. To prawdziwa uczta dla miłosników sztuki fotografii. Wystawa połączona będzie z wręczeniem medali i dyplomów ŁTF za twórczość artystyczną.

Nowoczesny ale jednocześnie z tradycyjny koncert karnawałowy zagrają w Filharmonii Łódzkiej górale z Beskidu Śląskiego wraz z muzykami klasycznymi.

Hasłem FŁ4K 2022 jest jedno z najcieplejszych słów języka polskiego: bliscy. Kim są bliscy nam ludzie i co stanowi o tej bliskości? Bliscy geograficznie, bo wspólnie zamieszkujący niewielki obszar, którego problemy są wspólnymi problemami, a ulice wspólnym tłem codziennego życia. Oddychając tym samym powietrzem, dzieląc troski o dostępność szpitali, liczbę przedszkoli, awarie tramwajów, zbliżamy się nieuchronnie. Czy zamieszkując to samo miasto jesteśmy sobie bliscy na tyle, by tworzyć i celebrować wspólnotę? Bliscy historycznie, bo łączy nas historia, którą co roku upamiętniamy; zbliża też wszystko to, co codzienne, realne, praktycznie istotne. Bliscy są zatem i łodzianie zamieszkujący miasto od pokoleń, i mieszkający na tej samej ulicy przybysze z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu, Hiszpanii. Chcemy ich lepiej poznawać, wysłuchać, rozumieć.

Tegoroczny motyw przewodni wydarzeń festiwalowych stanowić będą FOLK#KONTYNENTY. Święto folku odbędzie się w Łodzi już po raz 12. a w tym roku stanie się artystyczną folkowo-etniczną podróżą po różnych zakątkach naszego globu. W programie: koncerty, widowiska, spektakle teatralne, pokaz mody, wystawy fotograficzne, designu, rysunku i malarstwa oraz rękodzieła, warsztaty edukacyjne, quest, zabawy uliczne, instalacja artystyczna oraz muzyczno-multimedialne formy eksperymentalne.

Wydarzenie, które co roku w wakacje gromadzi łódzkich melomanów To już dziesiąta, jubileuszowa edycja Letnich Koncertów w Altanie w Parku Źródliska. W te wakacje, w ramach cyklu, usłyszymy aż 8 koncertów. Tradycje koncertowania w zabytkowej altanie sięgają końca XIX wieku, kiedy to w każdy letni świąteczny dzień występowała orkiestra powstała przy fabrykach Scheiblera, zaspokajając kulturalny głód ówczesnych Łodzian.

Wędrowny Festiwal Kolory Polski Filharmonii Łódzkiej, w tym roku potrwa do 27 sierpnia i obejmie dwanascie koncertów w dziewięciu obiektach sakralnych, w plenerze, a także w siedzibie FŁ.

W każdą środę wakacji, na Pasażu Rubinsteina przy ul. Piotrkowskiej odbywają się otwarte spotkania koncertowe "Piotrkowska Kameralnie". W ramach cyklu koncertów muzykę klasyczną, taneczną i jazz.

Carlos Santana nazywa go międzynarodowym skarbem, a „New York Times” zauważa, że jego koncerty przypominają pełne rozmachu spektakle, których trzeba doświadczać na żywo. Charles Lloyd wrócił do Wytwórni ze swoim legendarnym składem The Marvels - i tak oto rozpoczęła się tegoroczna edycja Letniej Akademii Jazzu w Klubie Wytwórnia w Łodzi!