Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
Millennium Docs Against Gravity Kino Charlie

Festiwal Filmów dokumentalnych w kinie Charlie: 20. edycja Millennium Docs Against Gravity

Data publikacji: 2023-05-07
W Kinie Charlie od 12 do 21 maja dbędzie się jubileuszowa 20. edycja Millennium Docs Against Gravity. To największy coroczny festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Sprzedaż karnetów i biletów zaczyna się 27 kwietnia. Hasło tegorocznej edycji MDAG „Nie bądź obojętny_a”, odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Słowa te stały się również wyrazem wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia - to uważność i wrażliwość na otaczających nas ludzi.
Podczas 20. edycji festiwalu zostaną zaprezentowane najważniejsze tytuły ostatnich dwóch dekad. Na festiwalu nie zabraknie filmów wybitnych twórców oraz hitów z największych światowych festiwali.
W tym roku, w obliczu rosyjskiej inwazji z 2022 roku, zupełnie nowego wymiaru nabiera film Alisy Kovalenko - „Nie znikniemy” („We Will Not Fade Away”). Film powraca do 2019 roku i przedstawia piątkę nastolatków, którzy zaczynają poważnie myśleć o swojej przyszłości. Alisa Kovalenko nie tworzy filmu o dramacie wojny, ale pełną nadziei opowieść o dojrzewaniu.
Laura Poitras („Citizenfour”), po raz pierwszy zaprezentuje polskiej publiczności film „Całe to piękno i krew” („All the Beauty and the Bloodshed”), który zdobył główną nagrodę na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara. Jest to opowieść o Nan Goldin - fotografce, która zdobyła sławę, dokumentując życie ludzi LGBT+ w Stanach Zjednoczonych i epidemię AIDS a obecnie walczy z koncernem farmaceutycznym odpowiedzialnym za kryzys opioidowy.
Anna Hints, nagrodzona nagrodą reżyserską w Sundance, zabierze nas z kolei do estońskiej sauny w filmie „Siostrzeństwo świętej sauny” („Smoke Sauna Sisterhood”). To miejsce, gdzie kobiety dzielą się swoimi najbardziej intymnymi przeżyciami. W programie znalazł się także wielki zwycięzca festiwalu IDFA, film „Apolonia, Apolonia” Lei Glob. Intymny portret malarki Apolonii Sokol, która pragnie zaistnieć w świecie sztuki.
Na tegorocznym Millennium Docs Against Gravity nie braknie również interesujących polskich filmów, z których większość została zakwalifikowana do Konkursu Polskiego. Wśród filmów, które walczą o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego, znajdują się najnowsze produkcje znanych reżyserów.
Agnieszka Zwiefka w swoim filmie "Vika!" przedstawia najstarszą polską DJ-kę, jej niezwykłą historię zmagań z powoli osłabiającym się ciałem. Natomiast Jakub Piątek pokaże film "Pianoforte", który miał swoją premierę na Sundance. To rasowy thriller, opowieść o uczestnikach Konkursu Chopinowskiego.
Millennium Docs Against Gravity to fascynująca podróż dookoła świata poruszająca ważne tematy, takie jak ekologia, polityka, psychologia, prawa człowieka, sztuka (również awangardowa), popkultura i relacje rodzinne. Dlatego, jesli kochasz kino i jesteś człowiekiem wrażliwym, to po prostu musisz być na tym festiwalu.
Kiedy: 2023-05-12
Do kiedy: 2023-05-21
Gdzie: Kino Charlie Łódź, ul. Piotrkowska 203/205

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

Łódź Design Festival 2024

Kiedy: 2024-05-21 - 2024-05-26

JUWENALIA 2024 Uniwersytet Łódzki i UMED

Kiedy: 2024-05-08 - 2024-05-10

15. edycja ŁDZ DUB CLUB

Kiedy: 2024-03-23

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Wygraj bilety do Kina Charlie!
Kiedy: 2023-08-01 00:00:00 - 2024-08-01 23:55:00

Obserwuj nas
Współpraca