Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
16 Letnia Akademia Jazzu Łódź

16. Letnia Akademia Jazzu

Data publikacji: 2023-08-02
Tegoroczna edycja 16. Letniej Akademii Jazzu rozpocznie się 11 lipca i potrwa aż do 31 sierpnia. W trakcie każdego tygodnia w Klubie Wytwórnia będziemy mieć okazję uczestniczyć w niezwykłych koncertach jazzowych. Na scenie pojawią się światowe gwiazdy tego gatunku, awangardowe zespoły oraz obiecujący debiutanci.
 Między 11 lipca do 31 sierpnia Łódź stanie się jazzową stolicą Polski.
 
Program LAJ: 

11 lipca, podczas inaugurującego koncertu 16. Letniej Akademii Jazzu, będziemy mieli okazję usłyszeć występ Johna Scofielda Solo. To amerykański gitarzysta, uznawany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych muzyków w historii jazzu. Jego współpraca z takimi legendami jak Miles Davis, Joe Lovano czy Joe Henderson, a także ponad 30 wydanych albumów, świadczą o jego niezwykłym talencie i wkładzie w świat jazzu. Charakterystyczne brzmienie, różnorodność stylistyczna oraz mistrzowska improwizacja sprawiają, że muzyka Johna Scofielda nie pozostawia obojętnym. Będzie to także pierwszy koncert tego wybitnego artysty w Łodzi.
 
W czwartek, 13 lipca, na scenie pojawi się zespół Tropical Soldiers in Paradise. Ta siedmioosobowa formacja tworzy muzykę, która czerpie inspirację z jazzu, hip-hopu, afrobeatu i rytmów latynoamerykańskich. Ich umiejętne połączenie kojących melodii z eksplozywnymi improwizacjami tworzy niepowtarzalne brzmienie. Następnie, w drugiej części wieczoru, wystąpi duet Skalpel, który jest jednym z czołowych polskich przedstawicieli nurtu nu jazzowego. Marcin Cichocki i Igor Pudło, tworzący ten duet, czerpią inspirację z jazzu lat 60. i 70., a ich didżejskie miksy zdobyły uznanie i były prezentowane w radiu BBC. Ich umiejętność połączenia tradycji z nowoczesnością pozwala na stworzenie zupełnie nowego i niezwykłego brzmienia.

20 lipca odbędzie się kolejny niezwykły koncert. W pierwszej części wieczoru będziemy mieli okazję usłyszeć Suzanne - trzech młodych artystów pochodzących z Francji. Ich twórczość to harmonijne kompozycje, które łączą improwizację z tradycyjnymi rytmami. W drugiej części wieczoru wystąpi Bastrada Trio & João de Sousa, prezentując autorskie aranżacje i opracowania utworów nawiązujących do tradycji jazzu i fado. Bastrada to zespół, który powstał dzięki Pawłowi Szamburskiemu, Tomaszowi Pokrzywińskiemu i Michałowi Górczyńskiemu, a ich muzyka to reinterpretacja dawnych melodii - śpiewów chorałowych, motetów i litanii. João de Sousa to portugalski wokalista i gitarzysta, który swoje inspiracje czerpie z jazzu, muzyki alternatywnej i fado. Na swoim koncie ma trzy autorskie albumy.

27 lipca, na zakończenie warsztatów INTL Jazz Platform, na scenie Wytwórni wystąpi Goran Kajfeš Subtropic Arkestra. To jeden z najpopularniejszych szwedzkich muzyków jazzowych, który aktywnie współpracuje z różnymi zespołami jazzowymi i free-jazzowymi. W 2012 roku założył swoją orkiestrę Subtropic Arkestra, z którą koncertuje w różnych częściach Europy.

Kolejny koncert zaplanowano na 10 sierpnia. Tego wieczoru na scenie pojawi się Jazzowy Chór Wytwórni, działający pod patronatem Fundacji Wytwórnia od 2012 roku. Dyrygentem chóru jest Maciej Salski. Grupa wydała dwie płyty, a ich covery i unikalne aranżacje utworów jazzowych cieszą się ogromną popularnością na łódzkiej i ogólnopolskiej scenie muzycznej. Druga część wieczoru należeć będzie do Ewy Bem, która wystąpi z kwartetem pod kierownictwem Andrzeja Jagodzińskiego. Ewa Bem, nazywana Pierwszą Damą Polskiego Jazzu, jest jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek jazzowych. Jej niezwykłe wokalne kreacje i muzykalność zachwycają słuchaczy. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. Autorka takich piosenek jak "Moje serce to jest muzyk" czy "Żyj kolorowo", które na stałe wpisały się w historię polskiej muzyki.
 
17 sierpnia odbędzie się przedostatni koncert 16. Letniej Akademii Jazzu. Tego wieczoru na scenie pojawi się Les Freres Smith - niezwykle barwna orkiestra z Paryża, która wystąpi po raz pierwszy w Polsce. Ich muzyka to połączenie ethno-jazzu, soulu i afrobeatu z transowymi rytmami. Koncerty zespołu wyróżniają się porywającymi melodiami, żywiołowością i niepowtarzalną energią, która skłania ludzi do tańca. Ciekawostką jest fakt, że wszyscy muzycy noszą to samo nazwisko - Smith!

Koncert finałowy 16. Letniej Akademii Jazzu odbędzie się 31 sierpnia. Na scenie pojawi się Piotr Damasiewicz z projektem Into the Roots - Watra. Piotr Damasiewicz to trębacz, multiinstrumentalista i kompozytor, którego twórczość sięga od jazzu i muzyki klasycznej po muzykę etniczną, współczesną i improwizowaną. Album Into the Roots - Watra to najnowsze dzieło artysty, w którym połączono tradycyjny jazz z beskidzką muzyką góralską. Dźwięki z okolic Babiej Góry zostały zestawione z dźwiękami świata, tworząc efekt awangardy i etniczności.

Kreatywne warsztaty INTL Jazz Platform są stałym elementem Letniej Akademii Jazzu i odbędą się w terminie od 23 do 27 lipca. Dzięki nim muzycy jazzowi mają możliwość doskonalenia swojego warsztatu pod czujnym okiem wykwalifikowanej, zagranicznej kadry. Warsztatom towarzyszą również koncerty mistrzowskie, które są dostępne w ramach karnetu na 16. Letnią Akademię Jazzu. W tym roku wystąpią m.in.: PESH, Maciej Obara, Mary Lattimore, Hoshii i Linda Fredrikssen.
 
Bilety od 40 zł
Kiedy: 2023-08-31
Gdzie: Klub Wytwórnia, Łódź ul. Łąkowa 29

Brak komentarzy

Imprezy w Łodzi

<
Styczeń 2023
>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd

Polecane wydarzenia w Łodzi

Łódź Design Festival 2024

Kiedy: 2024-05-21 - 2024-05-26

JUWENALIA 2024 Uniwersytet Łódzki i UMED

Kiedy: 2024-05-08 - 2024-05-10

15. edycja ŁDZ DUB CLUB

Kiedy: 2024-03-23

Łodzianin:: łódzkie konkursy

Wygraj bilety do Kina Charlie!
Kiedy: 2023-08-01 00:00:00 - 2024-08-01 23:55:00

Obserwuj nas
Współpraca